В декларацията си недоволните полицаи обявиха, че нямат доверие на вътрешния министър Михаил Миков. Причините са "публичните обиди, които нанася на всички служители на МВР, откровените лъжи, които изнася в медиите по повод размера на заплатите". От своя страна вътрешният министър отново нападна ГЕРБ за ситуацията в МВР, като повтори, че политически мотиви стоят зад протестите. Борисов бързо отрече ГЕРБ да има каквото и да било участие в протестите. "Бойко Борисов: Ако се включа в протестите, кабинетът пада", акцентира по темата "Труд".

***
"Бивш кръг от МВР е свързан с Галеви", твърди в интервю за "24 часа" Татяна Дончева, депутат от БСП. "Бившето ръководство на МВР беше свързано с "братя Галеви". И ако от тези връзки е излязла само една среща, то е по причина, че ние сме хора, които сме се ръководили от идеята да се запази имиджът на страната. Но възниква въпросът дали това е правилният подход. Защото в крайна сметка благодарение на подобен подход тези хора виреят, подхранва се техният реваншизъм, тяхното желание да причинят вреда на правителството, което не ги е защитило докрай според техните представи", казва Дончева.

***
"Бояджии в парламента", е озаглавен коментарът в "Труд". Припомня се, че 40-ото народно събрание започна със седем парламентарни групи и нито един независим. След поредните маневри вдясно групите са осем - две от тях на сили, които никога не са участвали в парламентарен вот - Българска нова демокрация и коалиция "Напред". Отцепниците да не могат да правят своя група - предложението логично влезе в дневния ред на НС, но бе отхвърлено. В резултат шест от седемте групи преживяха шумни раздели. Прегрупирането върви на бързи обороти - за да се имитира активност или да се печели преднина за предстоящия вот. А доколко пребоядисването е по вкуса на гласоподавателите, ще се види догодина.

***
"ГЕРБ води по доверие БСП с 3 процента", пише на първа страница "Класа". Ако парламентарните избори бяха днес, за ГЕРБ биха гласували 22,9%, а за БСП - 20 процента. Така разликата в подкрепата за партията на Бойко Борисов и за тази на Сергей Станишев е около 3%, сочи последното декемврийско проучване на "Галъп Интернешънъл". И днес, както в края на 2007 г., в Народното събрание биха се озовали ГЕРБ, БСП, "Атака" и ДПС. Единствената партия, която за последните 12 месеца бележи значимо увеличение на привърженици, е "Атака". СДС не би влязъл в парламента, ДСБ и НДСВ продължават да са под чертата, а новосъздаденото движение "Напред" е във възходящ тренд. Класацията по доверие в политическите личности се запазва - президентът Георги Първанов остава на върха й, а вторият – Бойко Борисов, губи 8% спрямо края на м.г.

"Висшистите избират движение "Напред", отбелязва "Новинар". Ако парламентът се избираше от хората с висше образование и студентите, само три партии щяха да попаднат в него, показва проучване на "Барометър инфо". Първите две с почти еднакъв брой проценти - около 15, са БСП и ГЕРБ, а на трето място е движение "Напред" със 7,35%. Според висшистите партии като ДСБ, СДС, "Атака" и ДПС нямат място в следващия парламент.

***
"Волен иска хайка за бандити и олигарси", пише "24 часа". "Атака" обеща, ако вземе властта да проведе операция "Хайка", с която да обезглави и ликвидира бандитските групировки и да се разправи с олигарсите. Приемането на специален антиразбойнически закон и безмилостни действия са записани в програмата на партията, одобрена от четвъртия й национален събор вчера. Той се проведе в най-голямата зала на НДК, което по думите на лидера Волен Сидеров е доказателство, че "Атака" отива на избори, готова да управлява България. Прогнозата му е, че тя ще бъде сред първите три партии. Сидеров бе преизбран за лидер с 522 гласа. Против него гласува само един - досегашният му заместник Антон Сираков.

***
"50% активност на вота за лидер на СДС", отбелязва "Труд". Над 50% от седесарите са гласували на втория тур на вътрешните избори за лидер на СДС. Това бяха прогнозните данни за активността към 17 ч, когато приключваше изборният ден в синята партия. Право на глас според избирателните списъци имаха 9936 души, които избираха лидер измежду депутата Мартин Димитров и Румен Христов, бивш шеф на администрацията на президента Петър Стоянов /1997-2002/. Според данните от щаба на Димитров към 17,30 ч той е водел с около 3000 към 1500 гласа за опонента му.  Официалният резултат от първия пряк вот за партиен лидер в  България ще бъде обявен днес.

***
"Правителството раздаде 1 млрд. лева тихомълком", е водещо заглавие в "Сега". Най-голям дял от предколедното харчене се пада на Българския енергиен холдинг, който получи 400 млн. лв. Половината от тези пари ще отидат, за да се платят дълговете на столичната "Топлофикация" за природен газ.

Дружеството става част от холдинга. Другият по-голям бенефициент с 330 млн. лв. е Българската банка за развитие - единствената държавна търговска банка. Национална компания "Железопътна инфраструктура" получи 25 млн. лв. в навечерието на стачка, подготвяна заради неизплатени заплати. 16 млн. лв. получава МВР с неясната формулировка "за текуща издръжка".

"150 млн. не стигат за земеделието", посочва в интервю за "Труд" аграрният министър Валери Цветанов. По думите му за следващата година за национално доплащане са нужни 378 млн. лв. Ако това не стане земеделските производители ще бъдат в абсолютно неравностойно положение на пазара, в сравнение с останалите в ЕС. 150 млн. лв. за следващата година са фиксирани в бюджета. Под условие остава остатъкът до 378 млн. Което означава, че ще бъдат дадени, ако се преизпълнят параметрите. "Затова съм единственият, отказал да съгласува бюджет 2009", заявява Цветанов.

"Приподният газ ще поевтинее през април и юли", прогнозира пред "Дневник" Димитър Гогов, изпълнителен директор на "Булгаргаз". Увеличението от 1 януари спрямо сегашната цена по направените изчисления е 21,3%. Следващото тримесечие, при положение че се запазят цените на петрола и курса на долара, трябва да се понижи с около 6,5%. От юли се очаква падане на цената спрямо април с около 11%. През октомври природният газ трябва да се увеличи с около 2% спрямо предходните две тримесечия заради по-големите обеми, които ще се доставят заради зимния сезон. "Независимо от направените увеличения през миналата и тази година потребителите в България ще продължат да купуват природен газ на една от най-ниските цени в Европа", подчертава Гогов.

"Икономисти: Влагайте в банки и по-евтини имоти", предава "Труд" съветите на експерти. Те приканват домакинствата да не съхраняват парите си в брой, да не ги харчат за ненужни неща и да бъдат внимателни при тегленето на заеми. Георги Стоев от "Индъстри уоч" посочва, че лихвите на банките растат и затова хората с пари може да ги сложат на депозит. Ели Анави, шеф на дирекция в Министерството на икономиката, препоръчва на малките и средни фирми да заемат пазарни ниши, да създават нови продукти и услуги, да търсят хора на науката. Богомил Николов от Българската национална асоциация на потребителите припомня общоизвестната формула, че човек не трябва да задлъжнява с над 30% от съвкупния си доход.

"Кризата вече яде и от "белите пари", коментира "24 часа". Първите данни за отражение на кризата върху домакинствата у нас вече са факт. Анализ на доходите и разходите показва, че разликата между тях изтънява и вече клони към нула. Това на практика означава, че възможностите за спестявания се изчерпват и трябва да се харчат "белите пари за черни дни". Забелязва се също ясна тенденция на увеличение на дела на работната заплата в приходите на семействата. Увеличава се и делът на изтеглените кредити и взетите заеми от приятели, за да се закърпи семейният бюджет.

***
"Европа прекали с тоягата", е озаглавено интервюто в "Стандарт" с министъра на външните работи Ивайло Калфин. Своята позиция той формулира така: "Мисля, че това, което направиха дирекцията и еврокомисарят по разширяването, е нещо, което не е приемливо. Решението за едно наистина безпрецедентно в рамките на ЕС  отнемане на акредитация на агенция, е достатъчно сериозеносвен технически и политически факт. Начинът, по който се поддържаше диалогът с България, не е приемлив за една страна членка". Калфин допълва още: "През тази втора година България беше един полезен член на ЕС, който допринесе за взимането на важни решения на съюза, внесе и експертиза, и динамика, особено по въпроси като Западни Балкани и Черноморски регион".

***
"Над 1 милион събра "Българската Коледа", съобщава "24 часа". 1 028 575 лв. са събрани досега от "Българската Коледа", обявиха от президентството. Фирми и граждани били традиционно активни и се очаква до края на кампанията даренията да се утроят.