"Секс+дрога+ресторантьори=обща амнезия",  пише в анализа си "24 часа". Според него името на дискотеката, пред която беше убит младежа, най-точно определя състоянието на съвестта ни - амнезия.
 
"Амнезия - другото име на българските неволи", коментира "Дневник". Той дори обобщава, че цялата държава е като студентски град - корупция, престъпност и страх, мизерия и безмозъчен лукс.  
 
"Не си трайте, ако ви наритат в Студентския град", съветва в интервю за "Труд" Малена Филипова, която оглавява Инспектората на Върховна касационна прокуратура. Според Филипова не би се стигнало до смъртта на Стоян Балтов, ако полицията и прокуратурата образуваха наказателни производства за всички
дребни наглед актове на насилие, които  са хулигански прояви.

Тя посочва, че често хората не подават жалби, защото доверието в полицията и прокуратурата е ниско, но пък няма как да се реагира на тия престъпления без сигнал за тях."А едно време какви студентски шествия правехме", спомня си в материал в "Труд" Емил Кошлуков /Новото време/. Когато в една държава и полицаите, и студентите искат справедливост, май няма нужда от коментар, и то не едните от другите, както в Гърция днес и у нас през 1989 г., а заедно от държавата. Нещо не е наред, пише Кошлуков.

„А танковете да дойдат ли, г-н президент?", е озаглавен материал в приложението "Наблюдател" на "Сега". Вестникът коментира, че президентът Георги Първанов, включвайки се в дискусиите по убийството на Стоян Балтов, е призовал да се ангажира по-сериозно жандармерията.Според автора по тази логика може да се изкара и армията. Има далеч по-ефективни мерки - например да се затвори огромна част от проблемните заведения, отбелязва той.

***

"Задава се сезонът на протестите", пише "Труд", като цитира прогноза на НЦИОМ. Последното национално представително проучване на центъра регистрира общ спад на одобрението към държавните институции и техните лидери. В сравнение с октомври са намалели с 6 на сто българите, които гледат с надежда на евентуално управление на ГЕРБ, а с 5 процента - на управление на БСП. За 18 на сто от анкетираните тройната коалиция е най-приемливият вариант и за бъдещо управление. За 17 на сто е добър вариантът ГЕРБ-БСП. Електоралните нагласи се запазват без промени - ГЕРБ, БСП, ДПС и "Атака" са партиите с най-явни шансове за следващия парламент. От НЦИОМ прогнозират, че през първите месеци на 2009 г. напрежението в обществото ще расте.

***

"Защо БСП изпадна в изолация в Европа", разсъждава в материал в "Сега" Иван Генов, член на лявото крило на БСП. Левите сили в БСП не приемат 10-годишните експерименти за либерализирането и крайното социалдемократизиране на партията,заявява той.Идейнополитическата криза на БСП и кризата
на доверие към нея е по-тежка и от сегашната криза на капиталистическата система, коментира авторът.

***

"Разпадането на СДС беше неизбежно", анализира пред "Класа" Жельо Желев, президент на България между 1990 и 1997 г. Желев припомня, че още през 1990-1991 г. е казвал, че СДС е обединение от партии, които се съюзяват, за да бъде свалена тоталитарната комунистическа система. След това СДС естествено ще се разпадне на партиите, които участват в него. Жельо Желев смята, че българският преход е свършил, след като България стана член на ЕС и НАТО.

"СДС категорично показа, че иска промяна", заявява пред "Дневник" Мартин Димитров, кандидат за председател на СДС, който отива на балотаж следващата неделя. Според него комунистите са станали олигарси и борбата срещу комунизма е борба срещу олигархията. Европа не вярва на тройната коалиция, очаква следващото правителство да бъде дясноцентристко, твърди той.

***

"НОИ да каже за кои 1000 души няма таван на пенсиите", призовава пред "Сега" депутатът Николай Свинаров /БНД/. Той мотивира законодателните промени, свързани с депутатската пенсия. Свинаров  посочва, че има над 1000 служители, които получават пенсии над определения в закона таван и пита с какво тези хора са повече от депутатите в парламентарна република. В отговор на друг въпрос Свинаров прогнозира, че ще има дясно обединение, което щяло да бъде решаващ фактор в следващото управление.

***

"Обучиха 801 безработни с 358 млн. лева", обявява от първа страница "Труд". 357.4 млн. лева или по 445 692 лева на човек е похарчил държавният бюджет, за да намери работа на 801 души. Това е резултатът от програмата "От социални помощи към заетост", изпълнявана от две поредни правителства - на НДСВ и на тройната коалиция, коментирали от Института за пазарна икономика. Данните са от доклади на Сметната палата. Над 20 млрд. лева е изхарчила държавата през последните 10 г. за програми, от които няма никаква полза, според института.

***

"Новият НПК - крачка напред, 2 назад", коментира в основната си рубрика "Темата" "Труд". Нито униформената полиция ще разследва леки престъпления, нито шофьори, доктори, нотариуси ще освобождават постове, ако срещу тях е започнало наказателно преследване за престъпления, свързани с дейността и професиите им. Няма да се връщат крадените коли на гражданите след откриването им от полицията, а ще се пазят години като веществени доказателства, пише изданието. Така повечето от идеите за промени в Наказателно-процесуалния кодекс, които целяха да отговорят на реални обществени безпокойства, бяха отхвърлени от депутатите при гласуването на второ четене на промените в НПК, пише "Труд".

***

"След ЕС и САЩ ни предупредиха за корупцията", отбелязва от първа страница "Класа". България трябва да предприеме конкретни стъпки в борбата с корупцията, цитира изданието посланика на САЩ у нас Нанси Макълдауни на дискусия с членове на Американската търговска камара. Като предизвикателство пред страната ни тя посочила спрените пари от ЕС и борбата с престъпността.

***

Дискусиите около текстовете от проектобюджета за 2009 г. са една от основните икономически теми днес.

Тройната коалиция се разцепи на последния си бюджет преди изборите догодина, пише "Труд". С гласовете на НДСВ и опозицията бе приет ключов социален пакет, а царистите за малко не успяха да прокарат идеята си за фонд ин витро оплождане. И в двата случая БСП и ДПС не подкрепиха НДСВ, посочва вестникът. Сред приетите текстове е, че семейства, на които детето не може да бъде записано в общинска детска градина, ще получава по 100 лева месечно от държавата. Семействата с близнаци да получават повече пари като месечни помощи.Студентките-майки също са облагодетелствани от новия бюджет. Тези, които учат редовно и не са осигурени, ще вземат от догодина по 240 лева майчински без доходен тест.   

***

"Станишев в УНСС:В бурно море сме, но имаме котва", цитира "24 часа" лекция на премиера Сергей Станишев в УНСС. "Не можем да гледаме през розови очила. Ясно е, че корабът ни се люшка, влизаме в бурно море и несигурни води. Затова е важно хората да знаят, че държавата не е без управление" - така очертал Станишев положението в България. Според него годината ще приключи с висок икономически растеж от 6.5 на сто. Резервите ни са 28 мрлд. евро и това е котвата за икономиката ни.
 
"Инжекция за бизнеса", е акцентът по темата, избран от "Стандарт".  Кабинетът дава по 120 лева за всеки работник, който бъде оставен от шефа си на 4-часов работен ден, според антикризисният план "Станишев" през 2009 г., представен пред студенти в УНСС, пише в челния си материал вестникът. Бонусът ще се дава 3 месеца на фирми, принудени заради кризата да намалят производството и работното време. Така 16 000 българи ще успеятда запазят работата си.

Над 1 млрд. лева влизат догодина в земеделието, е най-важното от лекцията според "Земя". За стопаните ще бъде гарантирана пряка подкрепа от 211 милиона лева под формата на национални субсидии.

***

"Премиерът ще търси изгубените пари в Брюксел", е челното заглавие на "Дневник". Вестникът научил, че Станишев ще замине в четвъртък за Брюксел, за да се срещне с председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу. Очакванията на анонимни източници, близки до премиера, били, че от срещата ще прозвучат позитивни послания.

***

"Хем 20 процента ръст на заплати, хем в евро?Не става", категоричен е пред "24 часа" финансовият министър Пламен Орешарски.  Ще въведем еврото, когато покрием устойчиво всички критерии, включително инфлационния, посочва Орешарски. Това не става с над 20 процента ръст на реалните заплати, какъвто бе случаят в последната година, допълва той. Не очаквайте бюджетът да противодейства на всички компоненти на кризата, предупреждава той. Важното е да предпостави макроикономическата и финансовата стабилност, да засили инвестиционната си насоченост и да повиши гъвкавостта на социалните програми, обяснява министърът. Неговата загриженост е за хората, които могат да се окажат без работа и със сериозни банкови задължения.                       

***    

"Всички в ЕС искат ясни фактури за ток", коментира пред "Монитор" Меглена Кунева, еврокомисар по въпросите на потребителите. Навсякъде потребителите трябва да могат лесно, бързо и безплатно да сменят доставчиците си на енергия, както и да намират информация за начина, по който могат да го направят, отбелязва Кунева. По повод друга насока в работата си - защитата на хората срещу опасните стоки, Кунева посочва, че един на всеки три опасни продукта е играчка или продукт, предназначен за деца, отбелязва тя.