Миков определя целите на министерството така: "Най-голямата ми цел е отвореност на министерството и внушаване, че не е толкова сила, колкото услуга за гражданите. За това нещо обаче трябва да минат години. То е част от процеса на девоенизацията, който започна през 2006 г. Другата цел е технологично обновление, но тя е в рамките на средствата, които държавата и обществото може да си позволи за сектора "Сигурност". Има една цел, която е много важна за гражданите - да вярват на своята полиция".
***
"Първанов иска жандармерията да влезе в Студентския град", акцентира "Сега". Десет дена след убийството на студента Стоян Балтов представители на различни институции се събраха, за да дискутират как да се повиши сигурността в Студентския град. Най-радикален в идеите си бе президентът Георги Първанов. Той поиска жандармерия да респектира външните хора в Студентския град, които се занимават с "несвойствени дейности". Според президента със законодателен акт трябва да се спрат всички реституционни претенции в Студентския град. Първанов настоява и за проверка на досегашната реституция, като посочи, че има подозрения за много тежки нарушения.
***
"Напред" с група в НС, Дилов-син вече в нея", отбелязва "24 часа". Поредните парламентарни рокади се случиха в десницата вчера. Депутатите от "Гергьовден" Любен Дилов-син и Ася Михайлова напуснаха групата на ОДС и се присъединиха към тази на БНС. Тя пък от своя страна вече ще се казва "Напред". Така Дилов и Михайлова спасиха от разпад ПГ на БНС, след като миналата седмица от нея излязоха земеделците Анастасия Мозер и Венцислав Върбанов, които се премедтиха в ОДС. При сините вече са и тримата депутати от ССД Стефан Софиянски, Борислав Българинов и Румен Ангелов. "Гергьовден" ще влезе и в партийната коалиция движение "Напред", което събира ВМРО, ЗНС и ЛИДЕР.
***
"Без агенти от ДС в бюрото за контрол на спецсредствата", съобщава "Труд". Лустрация за членовете на национално бюро, което ще контролира използването на специални разузнавателни средства, гласуваха вчера депутатите окончателно в Закона за СРС. Новото бюро ще е от петима членове с мандат от 5 г., които ще се избират от паламента. То ще следи за съхраняването и унищожаването на придобитата чрез СРС информация, ще сезира органите на прокуратурата при наличие на данни за неправомерното им използване и ще се отчита пред парламента всяка година.
***
"Парите от увеличената здравна вноска - в резерва", пише "Сега". 400 млн. лева от увеличената здравна вноска ще останат в резерв в БНБ, реши парламентът вчера при окончателното гласуване на бюджета на НЗОК. От 1 януари здравната вноска ще скочи от 6 на 8 процента.
***
"Нови експерти по делото срещу Митьо Очите", информира "Труд". Счетоводни експерти от Ямбол ще изготвят тройната съдебно-икономическа експертиза по делото с имотите на несебърския силов бос Димитър Желязков-Митьо Очите. Това се наложи поради отвод на бургаските им колеги, които заради служебната си ангажираност по други дела не можели да направят експертизата в срок. Делото бе заведено по искане на комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност.
***
"Румен Христов и Мартин Димитров на балотаж", отбелязва "Монитор". Двамата кандидати за лидер на СДС ще се явят на втория тур на вота идната неделя. Първия тур спечели Мартин Димитров с 2400 гласа. Разликата между втория - Румен Христов и третия - Иван Сотиров е 220 гласа. Мартин Димитров благодари за убедителната подкрепа на седесарите и подчерта, че с вътрешнопартийните избори е станало първото обединение в СДС.
"Народът взе в свои ръце спасението на СДС", коментира "Сега". Според автора големият въпрос на сините избиратели бе кое да победи - парите, политическият експеримент или почтеността на тези 9820 членове на СДС. 70% от тях си направиха труда да отидат до урните. За такъв процент могат да си мечтаят онези, които са готови чудеса да направят, за да влязат в парламента. Сините сториха това без скъпоструваща кампания, без агитация от врата на врата. Последните сини мохикани бяха чинно наредени пред секционните комисии, за да гласуват. Народът взе в собствените си ръце спасението на собствената си партия. На такава гледка може да завидят и посивялата БСП, и въздесъщото ДПС.
"СДС трябва да се върне към високия морал от неговото създаване", съветва Михаил Неделчев, един от основателите на съюза. В интервю за "Новинар" той посочва, че в момента няма силен лидер, който да оглави СДС. Не трябва да се мисли за уникална и единствена, супер ярка и харизматична фигура, след като няма такава. Председателят трябва да бъде такъв, който да консолидира ръководството. Който да създаде един добър екип и да бъде добър мобилизатор.
"Преброяване на сините зайци", е коментарът в "Стандарт". Вотът за лидер показа СДС като намаляващ род, клоновете на който са във вражда, но лицемерно крият влошените си отношения от съседите. Остана без отговор най-важният въпрос - честни избори ли провежда СДС. Подозренията за интриги и изборни трикове за повече бюлетини в полза на нашия човек се натрапиха. Логично е да възникне питането - ако така се надпреварват помежду си, как ли ще се държат на национален вот за парламент.
***
"Трети сме в Европа по икономически ръст", отбелязва "Труд". Рекордно висок икономически растеж за третото тримесечие на т.г. отчете Националният статистически институт. В периода юли-септември ръстът на БВП у нас е бил 8,6 на сто. Това отрежда място на България в челната тройка по икономически ръст в Евросъюза. В периода юли-август БВП у нас достига 18,61 млрд. лв. Реално се е увеличило производството във всички сектори, като най-сериозен принос за ръста на икономиката има селското стопанство - 44,3% спрямо същото тримесечие на 2007 г. Ръстът на индустрията е 2,1%, а на услугите - 6,4%. Напук на кризата инвестициите у нас не само че не са намалели, а са отбелязали ръст от 22,3 на сто спрямо третото тримесечие на м.г. и са достигнали 5,7 млрд. лв.
"До 2013 г. търговският дефицит ще се занули", прогнозира Явор Куюмджиев, заместник-министър на икономиката и енергетиката. В интервю за "Дневник" той разяснява експортната стратегия на страната, а също каква ще бъде дейността на т.нар. агенция за подкрепа на износа БУЛТРЕЙД. Като административна структура тя ще бъде дирекция към Агенцията за малки и средни предприятия. На практика ще бъде консултантска организация, която ще облекчи достъпа на малките и средните предприятия на чуждите пазари. Тя ще проучва пазара за определени клиенти, ще прави структурни анализи и ще посредничи при осъществяването на контакти с чужди партньори. Всичко това ще бъде безплатно за бизнеса. Резултатите от експортната стратегия няма да се усетят през следващата или по-следващата година. Неслучайно е определен краен срок 2013 г., когато се очаква търговският дефицит да бъде занулен.
"Не се надприказвайте с ГЕРБ, мислете за едни 2 млрд.", е анализът в "24 часа". Георги Кадиев - бивш заместник-министър на финансите и член на Висшия съвет на БСП, подчертава, че това, което ще спечели изборите през 2009 г., е случващото се в икономиката. Медийните изяви могат временно да помръднат решението на избирателя за кого да гласува. Но всеки икономически проблем променя това настроение трайно. "Важното е БСП да осъзнае, че истинското предизвикателство е да надвием задаващата се криза. Когато икономиката тръгва в обратна посока, промишленото производство спада, а безработицата расте, е време най-после да погледнем къде са резервите. В приходната част на бюджет 2009 са и големите резерви, и огромните рискове. Ако не се изпълни приходната част, се свива с 10% разходната. И тогава
този така наречен "буфер" ще се превърне по-скоро в желязна боулинг топка, събаряща правителства по пътя си", предупреждава Кадиев.
"Разрешиха работа на 4 часа", информира "24 часа". Закъсалите фирми вече ще могат да минават на половин работно време за 6 вместо за 3 месеца в годината, обяви вчера социалният министър Емилия Масларова. Поправката е в Кодекса на труда и се прави с цел да се помогне на работодателите да задържат работниците си въпреки кризата. За остатъка от времето държавата ще им плаща помощи.
***
"Съветът ми към Станишев е да разбере Брюксел", казва в интервю за "24 часа" бившият френски премиер Доминик Дьо Вилпен. Той е назначен през октомври от Сергей Станишев начело на консултативен борд, който да помогне на правителството да изпълни изискванията на ЕС. Вилпен проявява разбиране, че ситуацията в страната е трудна, след като ЕК замрази 220 млн. евро. "Но ние вярваме, че България има капацитета да посрещне този проблем и изискванията на членството си в ЕС. Също така вярвам, че България вече е показала своето желание да продължи по сегашния си път. Сега трябва да помогнем на институциите и политиците ви да се интегрират", посочва Вилпен. Първият и със сигурност един от най-важните съвети, които той ще даде на премиера Сергей Станишев е да се опита да разбере духа на това, което се случва и какво е истинското послание на решенията на комисията.
"Тръгнаха екопроекти с европейски пари", отбелязва "Труд". Министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров даде старт на първите проекти по европейската оперативна програма "Околна среда". Вчера той подписа договори за 234 млн. лв. за изграждане на пречиствателни станции и ВиК инфраструктура с кметове от страната. Досега по приключилите три първи процедури по оперативната програма има одобрени проекти за 1,050 млрд. лв. Това са 30 на сто от всички средства по програмата.