Според него кандидатите с най-големи шансове за балотаж са трима - Мартин Димитров, Иван Сотиров и Румен Христов. По първи прогнози в класацията изпадали Петър Паунов, Александър Йорданов и Цоньо Ботев.
"Гласуваха за син лидер в тоалетна и лека кола", е заглавието в "Труд". Нарушения, куриозни случки и висока избирателна активност - така обобщава вестникът първият пряк избор за лидер на СДС и на ръководство на партията. "Старата десница в нова оперета", коментира в друг материал "Труд". На
фона на липсваща програма за управление надприказването с управляващите няма да помогне за покачване на рейтинга, отбелязва изданието. Претръпнали към обещания, избирателите не очакват да бъдат оправени за 800 дни, делегирането на доверие ще стане след убедителен отговор на въпроса защо десните да поемат държавното кормило, посочва вестникът.
"Изборът на лидер мобилизира СДС", коментира "Сега". Според вестникът вътрешнопартийните избори предизвикали огромно оживление сред членовете на партията. Изданието се мотивира с високата избирателна активност.
***
"Заразното пушене", коментира "Стандарт". Кълбетата дим пред сградата на МВР вдигнаха пелената на болезнените въпроси в правоохранителната институции, отбелязва вестникът по повод протеста на полицаите в събота. Червените вече платиха високата цена от стачките на влиятелни гилдии на предишните избори, затова ще направят и невъзможното пазителите на реда да се укротят поне до лятото, пише авторът.
"Павлин Димитров призова за край на реформите в МВР", посочва "Сега". Ако следващото правителство обяви ново преструктуриране на МВР, това ще бъде фатално за системата, цитира изданието думи на генералния комисар на министерството Павлин Димитров пред БНР. Той единствен от ръководството на МВР посети протеста на подчинените си в събота, припомня вестникът. Според Димитров постоянните промени объркват и без това демотивираните служители на МВР.
"Когато лаик влиза в МВР и става всезнайко", коментира в материал в "Труд" бившият вътрешен министър Богомил Бонев. Според него началото на края на МВР било въвеждането на политически кабинети. Успешното продължение беше съсипването на НСБОП и "реформата" на Румен Петков от 2006 г., а окончателният край е новата "реформа" на Михаил Миков и създаването на ДАНС, с което полицията дефакто беше обявена за опозиционна сила, пише Бонев.
***
"Фрапантни нарушения открити в Софийския градски съд", разкрива от първа страница "Сега". Това станало при проверката на инспекторите на Висшия съдебен съвет в административната колегия на съда. Един от проверяващите разказва, че се натъкнали на дело, което 14 г. не се е "отлепяло" от СГС и още е висящо там. Ревизията започна в средата на миналия месец след няколко сигнала до инспектората, припомня вестникът.
***
Военният министър Николай Цонев и началникът на Генералния щаб на Българската армия ген. Златан Стойков заминаха в събота за Ирак, за да доведат българските рейнджъри в България, съобщава от първа страница "Новинар". Последните 150 души от контингента ни ще бъдат по домовете си за Коледа.
***
Личен сайт на премиера Сергей Станишев ще тръгне в мрежата до месец, съобщава в челния си материал "Монитор". Страницата на премиера ще дава възможност на хората да контактуват пряко с него. Самият премиер настоявал за реализацията на проекта, тъй като едно от основните му желания било да се доближи още до младежката аудитория.
"Труд" публикува интервю с журналистката Елена Йончева, която казва:"Стискам палци на Сергей да успее!". Той е човекът, който заслужава това, отбелязва тя. Йончева е прочела книгата на Сергей Станишев "Защото сме социалисти" и посочва, че там той е написал нещата, които споделя и пред приятели. Това са думи, които трябва да присъстват по-често в политиката, този човешки диалог за нормалните неща от живота, допълва Йончева.
***
"БСП е основният опонент на НДСВ", твърди пред "Монитор" Николай Василев, министър на държавната администрация. Разбира се, имаме консенсус по много важни въпроси, затова все още сме в едно управление, това обаче не ни прави по-еднакви, коментира Василев. По съдържание НДСВ има най-последователната непопулистка дясноцентристка политика, отбелязва той. Василев още веднъж изразява подкрепа за идеята за обединение на изборите за европейски и национален парламент. Според него гласовете против са по-скоро конюктурно-политически, а не държавнически.
***
"Нужен е дебат за промяна на понятията в историята", заявява пред "Класа" Фатме Илияз, заместник-председател на парламентарната комисия по европейските въпроси. Трябва да се предприемат комплексни мерки за промяна на обществените нагласи, категорична е тя. Според нея още в училище трябва да се направи ясно разграничение, че турците, които живеят сега в България, нямат нищо общо с османското владичество.
***
"Спрените европари са допинг в кризата", посочва пред "Стандарт" министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров. Моите надежди са, че ако не участваме сами в антирекламата на България, страната ще продължи да е едно от най-привлекателните места за инвеститорите, отбелязва Димитров.
В условията на криза най-жестокият резултат от спирането на европейските пари според Димитров е имиджът. Ако заради такъв сигнал България изгуби 1 млрд. чужди инвестиции, това ще е много тежък удар, допълва той. Димитров още веднъж развива идеята си за въвеждане на еврото като паралелно платежно средство и отбелязва, че то и сега е такова между фирмите.
***
"Да въвеждаме еврото? Напротив, да го озаптим", препоръчва в анализ "24 часа". Според него ако България въведе своеволно еврото, на практика ще подари на заможните нации от еврозоната стойността на цялата ни парична маса в левове, която надхвърля 8 млрд. лева. Това е зловеща идея, тя спокойно може да предизвика национална катастрофа, която ще е много по-опасна от събитията през 1996 -1997 г., смята авторът. Той смята, че основната цел на властите трябва да бъде колкото се може по-бързо да вкарат
България в еврозоната, а ускоряването на този процес можело да стане като се ограничи сферата на действие на еврото на вътрешния ни пазар - да се забранят вътрешни сделки и плащания в евро.
***
"Държавата може да плаща до 10 процента от инвестиционни проекти", пише "Труд". От 2010 г. държавата да дава безвъзмездна помощ на инвеститорите от 5 до 10 процента от стойността на проекта - такава промяна в Закона за насърчаване на инвестициите искат от Българската агенция за инвестициите. Сред препоръките на Агенцията за бързо излизане от кризата са привличане на средства за подобряване на инфраструктурата, ограничаване на бюрокрацията и спиране на изтичането на работна сила в чужбина.
***
"Тръгна строежът на метрото от кв. Надежда" до бул. "Черни връх", съобщава "Класа". Правителството се опитва да си направи PR с първата копка на метрото, цитира вестникът думи на столичния кмет Бойко Борисов, който присъства на първата копка заедно с министъра на транспорта Петър Мутафчиев и вицепремиера Меглена Плугчиева. Борисов допълнил, че докато ЕС спира пари за България, общината открива метро. Причина за реакцията на столичния кмет е гаф на водещата, която пропуснала да му даде думата, уточнява вестникът.
***
"Няма да загубим нито евро по ИСПА", заявява пред "Труд" министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров. Не е тайна, че за периода от стартирането на програмата през 2000-2005 г. имаше сериозно закъснение. Но след като не получихме акредитация по ИСПА през 2006 г. ние се концентрирахме, положихме огромни усилия и вече наваксваме, отбелязва той. Трябва да работим, да има диалог и резултат, а не да се сърдим на Еврокомисията, посочва Чакъров. България прави своята вноска всяка година като страна-членка на общността и за нас е задължение да използваме това, което й се полага, особено в условията на икономическа криза, изтъква той.
***
"България иска още 500 млн. евро заради АЕЦ "Козлодуй", пише "Сега". Толкова е допълнителната помощ от ЕС, която страната ни ще иска като компенсация за затварянето на 3 и 4 блок на атомната централа.
"Дневник" продължава темата за АЕЦ "Козлодуй" в друг аспект. "АЕЦ "Козлодуй" пази над 1000 работници за АЕЦ "Белене", е челното заглавие на вестника. Изданието констатира, че пет години след спирането на 1 и 2 блок и две години след затварянето на 3 и 4 блок няма нито един съкратен сред работещите в малките реактори. Числеността на персонала намалявала с около 130 работни места годишно чрез съкращение на незаети бройки и доброволно пенсиониране.
***
"Морално бедствие е да правиш от брака сделка", категоричен е пред "24 часа" Пловдивският митрополит Николай. Той обяснява, че е напуснал сесията на Църковно-народния събор на БПЦ, тъй като не е съгласен с някои нови предложения в устава. Възразих на правното обвързване на свещенослужителите със светските закони, като запитах какво ще се получи, ако дойдат времена на нов атеизъм, регламентиран със закон - трябва ли такъв закон да спазваме, мотивира се митрополит Николай. Той коментира и новия Семеен кодекс, в който се регламентира т.нар. съвместно съжителство. Това унищожава напълно свещения брачен съюз на любовта и го превръща в сделка, регламентираща имуществените отношения между партньорите, смята свещеникът.
***
"А къде е властта?", пита в материал в приложението "Наблюдател" "Сега". И след убийството на 20-годишния Стоян Балтов не стана ясно кой носи отговорността за реда в квартала - държавата или общината, коментира авторът.
