"Вносителите на закона постъпиха доста некоректно като хвърлиха, така да се каже, на кучетата, разлаяха кучетата, че проблемът е само в частните колекции и така се закриха много от проблемите, които съществуват в закона на първо четене и продължават да съществуват и сега, на второ четене", отбеляза в предаването "Тази сутрин" на bTV Пламен Крайски, член на Сдружение "Кръг будител".
С нашето участие в работната група на "Кръг Будител" се промениха някои неща, но това не значи, че законът стана по-добър, констатира още Крайски и допълни:
"За мен основните проблеми в закона са, че няма един ред, който да стимулира хората да опазват културно-историческото наследство. След като ти не даваш нужния стимул това да бъде направено, а залагаш само на рестрикциите, мисля че ще се съгласи и г-н Чобанов, когато нещо е много рестриктивно, то не се спазва, човек бяга от нещо и после казва "ама законът не се спазва".
Не се спазва, защото в закона няма стимули – нито по отношение на движимите паметници, нито по отношение на недвижимите. Да не говорим, че в мотивите се казва, че всички паметници са равнопоставени, но вътре в закона се разбира, че да речем, археологическите са на едно по-високо ниво сведени, а пък на останалите не им се обръща внимание, да речем нематериалното наследство.
Категорично има промяна към добро в процеса между първо и второ четене, заяви Тодор Чобанов, експерт от Върховната касационна прокуратура. Той уточни, че това е станало благодарение на голямата гражданска активност и на намесата на най-различни организации и личности, експерти.
"Темата за частните колекции обсебиq и то в лошия смисълq общественото внимание. От самото начало медии, експерти, комисия по култура се зае с този въпрос, а истината е, че европейските експерти непрекъснато предупреждаваха – този въпрос пречи на трезвото разсъждаване и на правенето на качествен закон", допълни още Тодор Чобанов.
Трябваше, както предложи един много голям европейски експерт, първо да се направи един ограничен акт, с който този въпрос веднъж завинаги да бъде решен, така наречената еднократна амнистия или регистрация, и след това да се работи новият закон за културното наследство. За мен наистина не е много добра идея да се работи с фокусиране на вниманието единствено върху въпроса за движимите археологически ценности, коментира Чобанов.
Какво още дискутираха експертите, можете да чуете в прикачения файл.