"Този закон е дело на всички заинтересовани експертни групи в България. В него участваха авторитетни професори, научни работници, включително и опозиционерите на този закон, в работната група. Следователно, опитът да се компрометира този закон от гледна точка на неговата компетентност е обида към гилдиите, към експертните общности, които участваха в този закон. Това заяви в студиото на "Тази сутрин" председателят на Комисията по култура в парламента Нина Чилова по отношение на Закона за културното наследство.
"Основните противници на този закон са привърженици на тезата, че археологията, национално богатство, трябва да бъде в частни ръце. Вносителите на този законопроект, тук държа да подчертая, че освен аз, като вносител са още 15 народни представители от различни политически сили, вносителите на този законопроект казваме: "ако нямате документ за собственост и държите археология и национално богатство, тя трябва да бъде върната на държавата, на българското общество, на българските граждани".
"Всъщност, основният спор е по отношение на това археология, национално богатство, трябва да бъде в държавата(...)или трябва да бъде в частни ръце.
Това, че ние обявяваме археологията за публична държавна собственост, означава, че ние искаме да спрем срамната търговия с нашата историческа памет", отбеляза Чилова.
"Това, което ние сме предвидили, е, че археологическите ценности могат да бъдат предоставяни безвъзмездно на музеите, но те са публична държавна собственост. Частно лице няма как да се разпорежда с публична държавна собственост", допълни още Нина Чилова.
В началото на ноември Нина Чилова разказа в студиото на bTV, че "от 1988 до 1996 година археологията винаги е била частна държавна собственост. През 1996 година собствеността се разделя на публична и частна (Вещно-правната реформа). Тогава като публична държавна собственост, т.е. невъзможност да бъде придобивана от друго лице, остават паметници на културата с национално и културно значение".
От 1998 година, с поправка в закона, тази специална закрила пада и археологическите културни ценности стават частна държавна собственост и вече могат да бъдат придобивани с 5-годишно давностно владение. Т.е. всички колекционери на археология са собственици, каза председателят на Комисията по култура.