Средна работна заплата за МВР от 960 лева не е малка, заплатите за момента не могат да се вдигат, но разработваме система, която обективно ще поощрява полицаите, казва Миков. Той се надява системата да бъде факт за първото тримесечие на следващата година. Ще се получава допълнително възнаграждение за постигнати резултати, а не за отчитане на дейност, обяснява вътрешният  министър. Според него парите за това ще бъдат не по-малко от 20-30 млн. лева. Имаме успехи срещу организираната престъпност, резултати, които вече водят до обвинителни актове и се надявам - и  до осъдителни присъди, коментира още Михаил Миков. Според него чисто психологически МВР и прокуратурата са показали на организираната престъпност, че няма недосегаеми хора.

"Стандарт" допълва темата с коментар на неформалния лидер на ГЕРБ Бойко Борисов, който заявява, че няма нищо общо със случващото се в МВР. Не съм чул досега БСП да каже, че са виновни за нещо, казал Борисов.  В материал "Вкараха ченгетата в партийния шах" "Стандарт" пише, че, макар протестът на
полицаите да е на ръба на закона, а полицаите далеч да не са ангели, събирането им е повод управляващите да се замислят какво скърца в системата на МВР. В друг коментар - "Гаврошовци под пагон" вестникът отбелязва, че ясно и категорично трябва да бъдат огласени правата и задълженията на полицаите, както и да се актуализират заплатите им. Тогава всеки щял да има респект от хората в униформи.    

"Голямо пушене ще падне", предупреждава пред "Труд" Емил Рашев, който оглавява Националния полицейски синдикат. Той изразява надежда, че няма да се наложи полицаите да пушат в знак на протест пред МВР, а да се получи диалог между тях и ръководството на МВР. Според него около 1000 лева средна заплата за МВР би била удачна. Той обаче  е сигурен, че министър Михаил

Миков е прав, като настоява за диференцирано заплащане. Рашев отбелязва, че достойното заплащане е предпоставка за усърдната работа и е и превенция срещу корупционната практика.  
 
"Мастодонтът МВР запуши", коментира "Сега" в приложението "Наблюдател". Почти сигурно е, че мащабни протести в МВР няма да има или те ще са в такива мащаби, че лесно ще бъдат неглижирани. Достатъчно е обаче подобно нещо да се подхвърли и темата бързо се политизира, отбелязва авторът. Удобна почва за всички спекулации стана обстоятелството, че МВР е в сегашното си окаяно състояние от много години насам, но за протест, стачка и попушване се заговори точно в момента, посочва той и предупреждава, че със сигурност обикновеното политизиране на теза тема ще е голяма грешка.

***

"Война с Р. Овч. е като състезание с музей", коментира в интервю за "Труд" министърът по европейските въпроси Гергана Грънчарова. Битката между миналото и бъдещето в България е факт, част от социалистите явно си пазят рефлекси от миналото - като прехвърлят проблемите върху някой друг и го обявят за виновен, да смятат, че проблемът е решен, отбелязва тя.

По повод отношенията ни с ЕС Грънчарова коментира, че от нас не се чакат отделни шумни случаи, а последователно, всекидневно действие, тенденция и гаранции, че престъпността и корупцията се наказват. Три са най-големите ми отговорности - координацията по хармонизирането на законите ни с европейските,  по всичките ни позиции за Съветите на ЕС и по т.нар. инфриджмънти-наказателни процедури, посочва Грънчарова. Този "портфейл" е чист и досега не сме загубили и един евроцент заради неизпълнени задължения по прилагането на правото на ЕС, подчертава тя.

***

"СДС продължава да е автентичният представител на демокрацията", твърди пред "Новинар" Константин Тренчев, президент на КТ "Подкрепа". За да си върне доверието, СДС трябва да лансира идеи и да се организира добре, а това не става без лидер и хора около него, които да са убедени, че трябва да се работи яко, отбелязва той.

***

"Каузата е:Обратно в Европа с обединение на нормалните хора", посочва пред "Дневник" политологът Евгений Дайнов. Според него тази кауза може да бъде обслужена от започващото вече дясно обединение, но то трябвало да стане по-широко. БСП, НДСВ и ДПС не само провалиха членството на България в ЕС, те
деевропеизираха България, заявява той.

***
 
"Пет партии спешно си купуват централите от държавата", съобщава от първа страница "Сега". Пет партии постигнаха вчера лесно и  бързо единомислие по въпроса за покупката на централите, в които се помещават, коментира вестникът. Възможността се отнасяла само за формации, представени в
националния и Европейския парламент. Така БСП ще си купи сградата на "Позитано" 20, НДСВ - на ул. "Врабча", ДПС - на бул. "Ал. Стамболийски", СДС - на ул. "Раковски" 134 , а ДСБ - на ул. "Кърниградска". До вторник трябва да е готов текстът на предложението. Предвижда се в закон да се разреши партиите да купят сградите на пазарни цени, определени от независим оценител.

***

"Чиновниците без 13-а заплата", обявява от първа страница "Труд". Пари за 13-а заплата на държавните служители няма, не са заложени и в държавния бюджет за 2009 г., цитира вестникът министъра на държавната администрация Николай Василев.

***

"Дълговете на болниците нараснаха на 300 милиона лева", обявява от първа страница "Класа". Такива са задълженията на болниците към доставчиците на медикаменти и услуги според председателя на Българския лекарски съюз д-р Андрей Кехайов.

***

"Неморално е да се прогнозират земетресения", категоричен е в материал в "24 часа" Бойко Рангелов от Геофизичния институт на БАН. Според него няма предвестник, по който да съдим за бъдещ трус. Рангел Гюров от Нов български университет, който прогнозира нови трусове след земетресенията в София, обаче е на друго мнение: "По-добре е да се стреснем". Много държави предприеха действия, водещи до превенция и намаляване на последствията от силни трусове, отбелязва той.

***

"Кабинетът от/за/пуши сделката за "Булгартабак", пише "Пари". След 6 години опити за продажба на холдинга правителството взе решение дружеството да бъде извадено от забранителния списък за приватизация, отбелязва изданието. 

Подготовката на сделката ще бъде извършена от Агенцията за приватизация.  Най-вероятно приватизацията ще приключи до 6-8 месеца, прогнозира Корнелия Нинова, изпълнителен директор на холдинга. Според нея решението на кабинета е по-добро, отколкото продажбата на парче.

***

"Кризата няма да остави без работа добрите служители", категоричен е пред "Сега" заместник-председателят на БТПП Красимир Дачев. Според него, освен негативи, кризата ще има и положителен ефект, защото ще изчисти икономиката ни от непазарните явления в нея.   

***

"Търговията ще бъде истински индикатор на кризата в България", смята изпълнителният директор на Софийската стокова борса Симеон Елазаров. Вече има сигнали, че кризата ще настъпи сериозно при нас след края на първото тримесечие догодина, големият проблем е в това, че има опасност голяма част от българския бизнес, усещайки трудностите, да се насочи към сивия сектор, отбелязва той в интервю за "Дневник".

***

"Изяли сме 24 тона салами с ирландско свинско", информира "Труд". Инспекторите от ДВСК установили  до вчера, е цялото количество свинско от Ирландия, докарани у нас от 1 септември досега, е 100 592.36 кг. От пазара вече са изтеглени 76 394.9 кг ирландско свинско и някои готови продукти. Цялото количество свинско месо, произведено в Ирландия от 1 септември насам, ще се изтегли от пазара и ще бъде унищожено заради заразяване с диоксин.

***

"ЕС ни дава малка отстъпка за парниковите газове", съобщава "Сега". Според изданието България ще стане жертва на несправедливо разпределение на квотите за парникови газове, ако в събота Европейският съвет приеме ревизирания пакет за климатичните промени. "Сега" разполагал с документа, от който личало, че предстои затягане на нормите, но със забавено темпо за някои новоприети страни.


"Науката и в България да стане печеливша", препоръчва в материал в "Труд" социологът Кънчо Стойчев. С проекта "Национална стратегия  за развитие на научните изследвания" Министерството на просветата е на път да направи втори голям пробив,  след въвеждането на матурите, смята той. Според него
формулата, предложена от министър Даниел Вълчев, решава три неща - първо, главните пари в науката да се дават за проекти, а не "на калпак", второ, да се посочат научните приоритети в страната и трето, системата да стане по-подвижна, по-рискова и по-приложно ориентирана.

***
 
"Гонят свещите извън храма", пише "24 часа". Причината е, че свещите опушвали и цапали храмовете. Димоотводи и вентилатори щели да спасяват стенописите и иконите от дима и неприятната миризма.

***

"Поправките в медийния закон не зачитат плурализма", твърди в интервю за "Класа" председателят на СЕМ Маргарита Пешева. Според нея новият законопроект не съдържа никаква регламентация и на допълнителните услуги, специфични за цифровото разпространение като видеото по заявка например.