"Станишев най-накрая призна, че България навлиза в криза", пише "Новинар".  България за първи път навлиза в истинска капиталистическа криза, казал премиерът. Въпреки че за момента България е най-слабо засегната в сравнение с останалите страни от ЕС, догодина се очаква голямо понижение на износа и на чуждите вложения в страната, посочил той.  Още през следващата седмица всички министри трябва да изготвят антикризисни програми, за да може следващата година да мине по-леко за страната ни.

"Обсъждат 2 варианта за бюджета, излишъкът може да падне на 1 процента", продължава темата от първа страница "Класа". Първият вариант предвиждал да не се правят промени, а разходите да бъдат на принципа "колкото пари влязат, толкова да се харчат", а вторият вариант - да се преработи цялата макрорамка. Сигурно според "Класа" е, че излишъкът догодина няма да бъде 3 процента, а вероятно 2 на сто, но не било изключено да падне и до 1 процент.

"Бюджетът трябва да е ориентиран към кризата, а не към изборите", препоръчва пред "Класа" председателят на ПГ на НДСВ Пламен Моллов. Затова ние държим да се съхранят макроикономическите параметри, които гарантират стабилността на страната, допълва той. Според него темата за спрените европари ще е част от дневния ред на предстоящата среща на тройната коалиция наред с обсъждането на бюджет 2009.     

"С 5.6 млрд. лева за инвестиции в бюджета ще борим кризата", е акцентът в "Труд". Тези пари са част от плана на правителството за справяне с проявленията на световната криза у нас.

***

"Светът върви към нулеви лихви, у нас остават високи", пише от първа страница "Дневник". Вестникът дава пример, че Европейската централна банка понижи основната си лихва с 0.75 процента, Банк ъф Ингланд свали ставката с 1 процент, а Швеция - с 1.75 на сто. За България подобни крайности изглеждат нещо, случващо се в друга вселена, причината е, че в момента нашите банки набират ресурс основно от депозити в страната и ги използват след това за отпускане на заеми, коментира изданието. "Лихвите са достатъчно високи, трябва вече да се спре", посочва пред "Дневник" Виолина Маринова, председател на управителния съвет на Асоциацията на банките в България и главен изпълнителен директор на банка ДСК. Не бива повече да се вдигат лихвените проценти както по депозитите, така и по кредитите, смята тя. Маринова прогнозира тежка година за банките, но  отбелязва, че банките в България са доказвали, че успяват да се справят, да бъдат консервативни и внимателни.

"Скъпите влогове ще ударят икономиката", е прогнозата на Петя Славова, собственик на Инвестбанк. Тя също смята, че е крайно време БНБ да сложи таван на лихвите.  

"Всяка седмица получавам десетки писма от благодарни граждани", твърди вътрешният министър Михаил Миков в интервю, публикувано в "Новинар". Лошото е, че медиите не отразяват благодарностите на хората, много по-интересно за тях е това, което не сме успели да свършим, но сигурно такава е логиката на свободния печат в цял свят, коментира Миков.

На въпрос има ли развитие по някои от случаите на неразкритите убийства, тъй като те са една от сериозните критики на ЕС, Миков отговаря, че бумът на показните убийства е било по времето на Бойко Борисов като главен секретар на МВР. Разбира се, служителите в системата продължават да разследват, има и редица показни убийства, които са разкрити, допълва той, но посочва, че колкото повече се отдалечава разкриването от момента на извършването, толкова по-трудно е установяването на извършителя.  

***

"Не бива да допускаме ЕК да ни наказва с общи аргументи", категоричен е пред "Сега" Румен Овчаров /Коалиция за България", председател на парламентарната бюджетна комисия. Основната задача е координация на комуникацията с Европа - да се знае кой къде отива и какво говори с ЕС, коментира той. Според него до голяма степен сами създаваме в ЕК това усещане за хаос и за корупция. Във вътрешнополитически план Овчаров прогнозира, че управляващата коалиция ще завърши така, както е започнала мандата си и нито ДПС, нито НДСВ имат интерес да излязат от нея. Той е уверен, че без БСП нормално управление на България след юни не може да има.

***

"Ревнуват добрите ни идеи, но оставаме в коалицията", категоричен е пред "24 часа" заместник-председателят на НДСВ Огнян Герджиков. От гледна точка само на интересите на партията, изглежда изключително ефектно НДСВ, ако не ни бъдат приети предложенията, да каже: ето, ние с тази коалиция не можем да работим, посочва Герджиков. Но това няма да допринесе до нищо добро за страната, в тежката финансова криза ние да си играем на обидени и да напускаме коалицията - това не звучи градивно, допълва той.     

***

"Избори сега, да не пилеем времето", призовава пред "Труд" Екатерина Михайлова, заместник-председател на ДСБ. Търсим обединение вдясно около политически цели. Да изпратим в опозиция БСП, НДСв и ДПС, да се изправят виновните за небивалия провал пред съдебната власт, да спасим България от престъпността и от изолацията от ЕС, да отстраним мафията и олигархията от властта, апелира тя.

***

"Ще се боря за всеки десен глас", заявява пред "Монитор" Румен Христов, кандидат за председател на СДС. За мен СДС е партията, която промени България и може да го направи отново, отбелязва той.

***

"Падна забраната кметове да са партийни лидери", обявява "Дума".  Такава промяна в закона за местното самоуправление са гласували на първо четене депутатите. Вестникът припомня, че забраната бе и една от причините столичният кмет Бойко Борисов да не стане официален лидер на ГЕРБ.

***

"Битката със сивата политика е предварително загубена", констатира в материал в приложението "Наблюдател"Сега". Депутатите са на път да забранят даренията от фирми, но това трудно ще извади на светло тъмните партийни финанси, отбелязва изданието.  

***

По строги санкции и глоби за насаждане на расова или етническа омраза чрез медиите предвиждат проектопромени в Наказателния кодекс, внесени от депутати на ДПС, съобщава "Сега". В предложението е записано затвор до 4 г. за всеки, който чрез слово, печат, средства за масова информация проповядва или подбужда към расова, национална или етническа омраза. Предвижда се и глоба до 10 000 лева и обществено порицание.

***
 
"5680 лева за квадрат в "Младост" 1, е челното заглавие на "Труд". Столична община ще трябва да плати рекордната цена, за да купи имот от 129 кв. м в "Младост" 1, където се строи метростанция. Според приета от Софийския градски съд оценка на лицензиран оценител парчето земя струва 732 800 лева или по 5680 лв. на кв. м. Стойността е завишена 38 пъти от първоначално предложената от същия оценител сума от 19 336 лева, заявил кметът на София Бойко Борисов. Той изпраща сигнал до ВСС и главния прокурор Борис Велчев за 4 дела по отчуждаване, в които оценките се разминавали с реалните.  

***

"За лекарствата в болница няма да се плаща и лев", обещава пред "Труд" доц. Йорданка Узунова, която оглавява комисията по позитивния лекарствен списък, чиято задача е да определи кои медикаменти да плаща държавата и в какъв процент от стойността им. В извънболничната помощ ще има ограничения. Само така лекарите ще имат възможност да работят с голям спектър от медикаменти и в същото време да са наясно какво се плаща от касата и в какъв размер, мотивира се Узунова.

"Защо ни взеха 220 млн. евро", обяснява "Труд", като цитира писмо на директора на главна дирекция "Разширяване" в Еврокомисията Майкъл Лий до заместник-министъра на финансите Димитър Ивановски.  "Слабостите в системата за усвояване на фондовете станаха още по-очебийни след отнемането на 23 юли на акредитацията на двете разплащателни агенции в министерствата на финансите и на регионалното развитие", пише Лий.

Той запознава Ивановски с резултатите от проверка, извършена между 23 септември и 8 октомври, на произволни 35 договора по ФАР, които се изпълняват след юли. Само един от тези проекти не предизвиква загриженост у Лий, два са със забележки, а останалите 32 са сключени в сериозно нарушение на правилата. Предприети са известни стъпки за подобряване на управлението и контрола на договорите по програма ФАР, но все пак има голямо безпокойство, пише още Лий.

Според него остава рискът от политическа намеса в управлението на фондовете. "Премиерът вини ЕК в липса на солидарност", пише "Сега". "Смятам, че някои решения на Европейската комисия не отговарят на общата тенденция на солидарността в ЕС и прозрачността на вземане на решения", цитира изданието думите на премиера Сергей Станишев по повод спрените 220 млн. евро. Той допълнил, че не бива да изпадаме в ситуацията на обидени и възложил на вицепремиера Меглена Плугчиева да изготви справка дали всички проекти с нарушения са одобрени от българската администрация.  
    
Всеки ще може да гледа в апартамента си всякакви домашни любимци,  без да иска съгласие от съседите си и без даже да ги информира, съобщава "Труд". Това е приела парламентарната правна комисия, която е обсъдила някои от спорните текстове в Закона за етажната собственост. Общото събрание няма да дава съгласие за ремонти и други шумни действия.