"Бях поканен във властта от Нихат Кабил като професионалист да ръководя фонда. (...) Уволних 20 български и четири турски семейства", заяви бившият шеф на фонд "Земеделие" Димитър Тадаръков. Той подчерта, че никога не е бил член на ДПС и че от 17 години е и продължава да бъде земеделец.

Предстоящото обединение - коалицията между четири земеделски партии и ВМРО не е продукт на ДПС, категоричен е той.

"Имал съм около 10 срещи с Емин – изключително тиха и коректна личност. Всичките срещи, докато съм бил на поста, са били с Кабил, а не с Емин", обясни Тадаръков по повод на връзките, които се правят между трусовете във фонд "Земеделие" и смъртта на Ахмед Емин, дясната ръка на Доган.

"Ахмед Доган е по-българин от много българи, той е мащабен философ, казвам го на база на моите срещи и контакти с него", коментира още Тадаръков твърденията за разделението на групи в ДПС. "Като студент само той е прочел 25 хил. тома книги. Доган разбира всичко, каквото го интересува", заяви земеделецът.

Последната ми среща с Емин беше преди около година, добави той.

"След последния одит беше установено, че всичко е наред, но в същото време от Брюксел ни наложиха санкции. Обиден съм от това, че ръководството не застана зад мен, а се прие всичко казано от ЕК априори. Това са Плугчиева, Цветанов, Ивановски. Имаше лоши проекти, но те бяха едва 3,5%", коментира Тадаръков мотивите си да напусне ръководния пост.

Не може един министър на земеделието да минава на ръчно управление по телевизията и радиото, работи се с професионализъм, разкритикува той работата на министър Цветанов.

Държавен фонд "Земеделие" не е към министерството. Не сме държавни служители. Има отделен закон за фонда, поясни Тадаръков.

Над 50% от проектите, които сега са обект на проверка, са одобрени от Меглена Плугчиева. Тя работи с хъс, но прекалено мащабен и непланиран, смята Тадаръков.