Ивелина е ученичка в една от елитните гимназии в Хасково. Тя бе сред малкото си връстници, които взеха участие в дискусията за насилието между децата.
"За жалост тези неща не са толкова изолирани случаи, колкото на мен ми се иска. По принцип в моята паралелка има двама - трима, които са с по-голяма аграсия. По-малките гледат по-големите и по този начин постъпват и те", смята Ивелина.
Специалистите са единодушни за причините за агресия. "Двата основни фактора, които много влияят на асоциалните поведения и на агресивността - това са семейството и училището. Родителите обаче често не знаят къде и с кого са децата им, а при проблем не винаги реагират адекватно", обяснява Нина Николова, психолог и говорител на ОД на МВР Хасково.
"Няма обяснение на факта, че когато при полицейска акция вечер бъдат прибрани деца в непълнолетна възраст от заведения, където не им е мястото, след това родителите да упрекват хората на реда за това, че те са прибрали децата им от заведението. Това е ненормално", смята Райна Йовчева.
Без родителска грижа и обич детето остава емоционално осакатено и не може да си даде ясна представа за чувствата на другите. Трябва да има и граници, с които то да е наясно.
Според изследване 75% от децата у нас се наказват със силови методи, отбелязват още психолозите.