На болните на хемодиализа се налага понякога да чакат часове, за да се приберат вкъщи, след като са преминали животоспасяващото за тях пречистване на кръвта.

Всеки втори ден от живота на Чавдар Сотиров преминава в опити да стигне и да си тръгне от хемодиализата. Линейката го взема от дома му в 10.00 часа сутринта и го връща в 20.00 часа вечерта. От тези десет часа четири са за самото пречистване на кръвта му.

И това е всеки втори ден. Това се случва всеки втори ден до края на живота на пациентите. Значи, днешния ден изцяло, всеки втори ден, му е отишъл в път и в диализа, и в това да му се напомня, че той е болен непрекъснато.

Линейката взема Чавдар по-рано от часа му за хемодиализа, защото освен него превозва още двама души до други две болници.

"И понеже от тук нагоре вече тръгват задръстванията, то не може, да. Ако ме вземе по-късно последният пък закъснява. За да стигне последният навреме, трябва да седим тук един час и половина, два", обяснява Чавдар Сотиров.

Като Чавдар във всички отделения по хемодиализа в София има много. Проверката ни е педиатрията показа, че макар да не е честа практика, часовете чакане не подминават и най-малките. Атанас вече шеста година е на хемодиализа.

И при два такива случая от седене да чакам друга линейка да дойде, от големите, не тези, които са ни определени, се е случило да припадам, и там в шоковата зала да ми помагат дежурните лекари”, споделя Яна Стоилова.

"Като ми дръпнат четири литра вода, примерно три литра вода за четири часа като дръпнат, организмът го усеща. Такава ни е орисията", споделя Чавдар.

"А пък един път ни се случи, сега наскоро, линейката се беше повредила, защото тя много често се поврежда, и с камион ме прибраха. Да, с камион", разказа Яна Стоилова.

Проблемът е, че Спешната помощ разполага с недостатъчно коли за превоз на хемодиализните. Често някои пациенти се налага да останат след диализата по-дълго от предвиденото. Така докато шофьорите чакат един пациент, закъсняват за друг. Задръстванията в София още повече влошават нещата.

"И организацията трябва да се подобри, но при всички случаи трябва да се закупят още линейки, още коли, за да може тези хора да имат по някакъв начин, донякъде, нормален начин на живот", отбеляза д-р Александър Осиченко.

Проблемът с транспорта може да се разреши. За някои рано, за други късно. За това обаче трябва да има все повече донори. Така няма да се налага всички 800 болни през ден да се чудят кога ще се приберат у дома.

Линейките се опитват да обслужват всички пациенти на хемодиализа, но недостатъчният им брой и задръстванията в София са причина за честите закъснения. Това обясни в отговор на оплакванията на бъбречно болните директорът на столичната Бърза помощ д-р Георги Гелев.

Той поясни, че правото на пациентите сами да избират центъра за диализа понякога води до абсурдни ситуации, в които болният не посещава болницата пред дома си, а пътува през целия град, до заведението, което е избрал.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето