Механизмите, с които да се подобри събирането на сметките за парно и топла вода, както и погасяването на натрупаните дългове към топлофикационните дружества, стават все по-дискутирана тема. Криминализиране на неплащането и отчитане на абонатна станция, тоест колективно плащане от всички обитатели на един блок, са някои от идеите. Как се приемат те от съвестните клиенти на Топлофикация?
Над 9000 сгради в София са заплашени от спиране на парното, заради неплатени сметки. Големи длъжници има във всички столични райони. Според интернет страницата на „Топлофикация” в квартал "Младост" блоковете-длъжници са над 30.
Според "Топлофикация" абонатите в блока зад мен дължат над 73 хиляди лева. Едва 40 процента от живеещите тук са платили своята сметка.
Никола Деведжиев е пенсионер. Даскала, както всички съседи го наричат, е един от тези, които винаги навреме плащат своите сметки за парно и топла вода. Въпреки това преди около седмица той провежда интересен телефонен разговор с фирмата, която отоплява неговия блок: "Господине, вие имате най-малка сметка и затова сме ви причислили тази сума, защото имате хора, които не са платили. Когато те си платят, на вас ще ви бъде възстановена тази сума".
Пенсионираният учител живее в блока, които дължи повече от 73 хиляди лева. Като съвестен клиент той не се притеснява да коментира предложението на Асоциацията на топлофикационните дружества неплащането на сметки за изразходвана топлинна енергия да се криминализира.
„Човек, когато получава нещо, трябва да си го плати. Съгласен съм, че е кражба. Тези, които не плащат, нямат никакво оправдание, а ползват топла вода. Трябва да си мълчат и да си понесат последствията”, смята Никола Деведжиев
Също както своя съсед Даскала, Георги Тодоров е пенсионер. Според него идеята всички съседи в един блок да плащат заедно, на абонатна станция, е погрешна.
"Против тая идея съм да се плаща ан-блок. Ние сега много, много не общуваме помежду си, а тогава ще бъде сигурно една война. Отношенията ще бъдат изострени, въобще няма да се поглеждаме сигурно това ще бъде една мъка за всички", коментира Георги Тодоров.
Георги не разбира не само останалите 60% от своите съседи, но и всички останали софиянци, които не плащат своите сметки парно.
"Ами ако те са някакъв производител, някой консумира техния труд и след това не му се плаща, как биха се чувствали?", попита Георги.
За разлика от Георги, който е машинен инженер, Никола Деведжиев няколко десетилетия е преподавал психология и история. Може би затова се опитва да разбира съседите си: „Как да ви кажа. В нашия блок живеят специални хора, работници. И каквото и да им кажеш, се смятат за пренебрегнати. Аз с всички по заобиколен начин се опитвам да им кажа, че трябва да си платят сметките, но как да ви кажа. "Даскале, ти нямаш ни дете, ни коте! На тебе ти е лесно! Разбирате ли приказките?", обясни Никола.