Военните все още чистят от невзривени боеприпаси района около поделението, което паникьоса цяла София преди два месеца. Според Министерството на отбраната двукилометровата зона вече е прочистена и затова издават протоколи на хората, че могат да влязат да си приберат продукцията. Някои земеделци обаче отказват да подпишат тези протоколи, защото според тях така военните не им дават гаранция, че ако влязат да работят няма да се взривят в нивите си. Имат ли хората основание за нова паника?
Два месеца след инцидента в Челопечене взривовете вече са контролирани, а земеделците прибират това, което не е изгоряло от продукцията им. Всички са получили добри обезщетения за нивите си в радиус от един километър от поделението. Във втория километър военните вече пускат производителите като им издават протоколи, че са прочистили от невзривени боеприпаси.
Нели Ангелова обработва хиляди декари слънчоглед, а Миглена Илиева има четири декара сладка царевица. И двете обаче отказват да подпишат протокола.
"Протоколът общо взето прави, уведомяват ме, че съм направила прочистване. Аз съм се убедила, че всичко е изчистено и на това основание аз нямам повече претенции към МО. Това е просто поредната подигравка от страна на държавата в лицето на МО към нас. Аз не съм компетентно лице, за да преценя дали тези декари са, тези площи са прочистени", каза Нели Ангелова, Чепинци.
"Аз как ще влизам като на входа на нивите има табела. Аз как съм сигурна, че тука няма да гръмне нещо, което да ни отнесе?", попита Миглена Илиева.
"Хората, които трябва да влезнат всеки момент, защото вече имаме култури, които могат да се жънат, ще си играят с живота на руска рулетка. Защото те не знаят. Общо взето те ще бъдат сапьори. Проверяват след военните", добави Нели Ангелова.
От военното министерство обясниха, че освен с протокол, не могат да уверят хората по друг начин, че нивите им вече са безопасни.
"В двукилометровата зона е прочистена и спокойно гражданите могат да си получат районите и да обработват съответно пощите и да си засяват нивите. Значи давам гаранция да се работи", каза подполковник Кирил Атанасов, командир на Инженерна тактическа група.
"Този протокол, наред с това, че ние сме сигурни, че сме предали вече земята за обработка, той обвързва и нас. Този протокол дава някакви гаранции за собственика да работи спокойно и да има доверие на тези, които са работили по земите", посочи подполковник Вилис Цуров, Гражданско военно сътрудничество.
Нели Ангелова и Миглена Илиева се притесняват, че протоколът прехвърля на тях отговорността, ако нещо в нивите гръмне.
"Общо взето се казва: Влизайте, но внимавайте. Ако има нещо, се обадете. Това какво говори? Значи хората са в трактори, хората са в комбайни. Те не могат да видят. Практически е невъзможно ние да се пазим. Практически ти си в машината", каза Нели Ангелова.
Според Вилис Цуров обаче не е задължително да намерят боеприпаси или нещо невзривено.
"Може да намерят някоя осколка по-остра останала малка, която да навреди на някаква гума, но все така това е, ще бъде елемент, който няма да се покаже някаква щета или нещо друго", каза Цуров. Военните са сигурни, че, ако се намери нещо по-голямо в нивите, то няма да е от поделението.
"Ние не допускаме инцидент от невзривен боеприпас от Челопечене. Ако се окаже криминално деяние, примерно някой нарочно постави невзривен боеприпас с цел друга, с цел примерно да създаде някаква дискредитация или нещо друго от този род, то също ще бъде разследвано и ние много добре знаем как да разберем дали един снаряд е паднал по някаква балистична крива от километър и половина или от колкото е нивата или е поставен и пуснат от един метър височина и от този род така че във всички случаи ще има разследване", каза още Цуров.
"Тези, които нали нямат доверие на този протокол като приемно предавателен, ние сме направили опит, някои от тях ще получат и писмо, в което пише, че земите са им прочистени и могат да си получат протоколите. Аз по-голяма гаранция от това към този момент не мога да кажа как може да се получи", посочи подполковникът.
В Челопечене земеделците са подписали протоколите. В Чепинци също има хора, които са се разбрали с военните и работят. Въпреки притесненията си все пак Нели Ангелова също събира продукцията от нивите, за които отговаря. Без протокол или декларация.
До края на октомври военните ще прочистят и първия километър. На места това ще стане още по-рано заради земеделците, които бързат да засеят есенници. А ако слънцето е пощадило част от продукцията там, хората ще спечелят втори път, защото вече веднъж са били обезщетени за нея.
Времето