Търговците от димитровградския пазар масово напускат обектите си, заради нови наеми. Проверка на община Димитровград показа, че до сега хората там масово са плащали по 120 лева за маса, като в същото време повечето са си построили големи магазини. Новият начин на заплащане разбуни духовете на най-голямото тържище в Южна България, но пък спря възможността за вземане на пари на ръка от инкасаторите.
Десетки хиляди хора се събират през почивните дни в центъра на Димитровград, където е разположен най-големия пазар в Южна България. На пазара има всичко - от блузи за лев и петдесет със съмнително качество до добри имитации на световно известни марки - за 5 лева например. Или пък българското знаме, което се търгува отново според клиента.
До преди месец никой не знаеше каква е площта на пазара и колко са търговците. Може би затова през годините за димитровградския битак винаги се е говорело, че е черна партийна касичка. Като доказателство идва и факта, че след смяната на ръководството на пазара, за първите шест месеца на годината приходите са скочили с близо 300 хиляди лева. Тенденцията е до края на годината пазарът да генерира още повече постъпления, защото от този месец ръководството промени и начина на изчисление на наема на всеки търговец.
„Бившите маси са се превърнали в павилиони и магазини и не е нормално да кажем, които заема 5 квадрата да плаща същата стойност, същата такса пазар както търговец който да кажем е 50 квадрата”, каза Лидия Николаева, управител на общински пазари Димитровград.
Според дребните търговци новият начин на изчисление на наема е по- справедлив.
В същото време наемът на големите магазини ще достигне хилядарка на месец, което е непосилно за повечето търговци.
Проблемът идва при хората, който имат по няколко павилиона и те не ги ползват. Нали нормално е, ако не ти върви търговията, ако нямаш стока, ако нямаш кой да работи за тебе, ако не можеш да достигнеш цена на продукцията да продаваш само в единия павилион, а има доста, които имат по няколко”, коментира кметът Стефан Димитров.
Търговците от тази редица негодуват, защото сами са построили тези магазини, в които са заровили по 20 хиляди лева. Сега те изнемогват и масово продават обектите.
Идеята на общинското ръководство е на пазара да останат само големите търговци, които да продават качествена стока. Факт е, че от тук вече пазаруват и гърци и турци, които често остават излъгани, купувайки си менте, вместо оригинал. Стоката е предимно внос от Китай, но гаранция за качество няма.
В момента на пазара работят 2250 търговски обекта, разположени на близо 75 декара площ. От общината признават, че са длъжници на търговците, защото през годините от тук само се е вземало, без да се инвестира. За да се превърне битакът в европейско тържище са нужни много пари. Местната власт ще ги търси от частни инвеститори.