Днес Народното събрание трябва да гласува на второ четене промените в приватизационния закон, с който да даде зелена светлина на приватизацията на близо 300 болници, поликлиники и санаториуми. Депутати и лекари взаимно се обвиняват в защита на чужди икономически интереси.
Според кулоарните слухове в парламента различни политически среди вече проявяват интерес към различни обекти - едни към санаториумите, други към болниците и поликлиниките.
"Появяват се необясними комбинации, от иначе различни партии, нашите общи предположения са, че има лобиране за различни текстове, което дори надхвърля някои партийни граници, по скоро е включено в интереси по места, да се прокарат интересите на разни РМД-та.Нашите предложения затова са да се запази предназначението на болниците", каза Иван Сотиров от СДС.
На въпрос дали в парламента има лобистки интереси на различни евентуални играчи в приватизацията на болниците, Радослав Гайдарски отговори: "Да. Има, мисля, че има".
От ДПС твърдят, че лобистите след народните представители могат да бъдат лесно разпознати по това, че са вносители на текстовете за привилегировано участие в приватизацията на болниците на лекарските колективи, силно напомнящи за бившите РМД-та. Депутатът от ГЕРБ Д-р Лъчезар Иванов - е един от вносителите на подобен текст. Според него медицинският персонал трябва да има предимство.
Официалната позиция на управляващите обаче е противоположната.
„Всеки може да участва в приватизацията, но никой няма право на привилегии”, смята Евгений Желев, министър на здравеопазването.
Само в София болниците, които ще се продават са 6, а поликлиниките 28.
За последните месеци без видими причини и конкурси общината смени бордовете на три болници.
Сред лекарите се говори, че чистката и предстоящата приватизация не са случайно съвпадение, а крачка към разпродаването на болниците. Според информации в пресата за „Шейново” дори имало конкретни планове - за частна болница за инвитро лечение.
"Така се говори, това много притеснява лекарите, опасявам се за здравето им и това на нашите пациенти", каза Димитър Драгиев, бивш директор на "Шейново".
В болницата се говори още, че промените прокарват икономически интереси на ГЕРБ.
"Тези подхвърляния, всеки има име и нещата трябва да се кажат точно кой е казал това нещо", призова Лъчезар Иванов.
В кафенето на парламента можете да чуете и по-интересни версии освен тази, че депутати защитават интересите на медицинските колективи в стила на РМД-та, като например, че някои избраници работят за интересите на здравния фонд на доскорошния бос на сметосъбирането в София - Румен Гайтански - Вълка.
"Румен Вълка, сигурно има много руменовци и много вълци, а,а,а Гайтански...аз също съм чул, че има такъв фонд", посочи Лъчезар Иванов.
"Не става въпрос да съм чул, има такъв фонд и вие можете да си го проверите", коментира Радослав Гайдарски.
Проверката в системата за фирмено разузнаване ДАКСИ показа, че в действителност Румен Тодоров Гайтански държи 65% от здравноосигурително дружество "Всеотдайност" чрез фирмата си ВОЛФ.
В управите на другите регистрирани фондове можете да видите също популярни лица. Здравният министър от кабинета Виденов д-р Мими Виткова управлява здравния фонд "Доверие", бившият здравен министър от правителството на Костов Илко Семерджиев ръководи здравния фонд "ДОМ Здраве", в управителните тела на фондовете са и шефът на Червения кръст Христо Григоров, и познатия в средите на фармацевтите Огнян Донев.
Тези здравни фондове трябва да разбият монопола на националната здравна каса и да повишат ефективността на здравните услуги.