"Необходима е радикална промяна на политическия модел, за да няма материални стимули за гласуване", смята Първанов. Според него трябва да се започне с промени в начина на финансиране и регистрацията на партиите. Необходими според държавния глава са промени в избирателната система, за да могат избирателите да гласуват за хора, а не за абстрактни листи. Сергей Станишев пък отбелязал, че това, че в Сандански има задържани, показва волята на държавата да се пребори с купуването на гласове. Станишев смята, че трябва преди края на лятната сесия парламентът да започне дискусия за промените в изборното законодателство, а наесен те да бъдат разгледани.

"Купуването на вота става епидемия" - това мнение изразява в интервю за "Стандарт" депутатът от БСП Георги Юруков, който е народен представител от Благоевградския избирателен район. Купуването на вота е притеснително като явление изобщо в българския политически живот, затова в момента текат консултации между партиите и с гражданското общество как да се отнеме в максимална степен възможността да се купуват гласове преди или след изборите, посочва той.

"Държавата да купи всички гласове!", е озаглавен анализът на "24 часа. Според него на местните избори в Сандански се е повторила историята от октомври миналата година, когато пак там е имало нарушения от същия вид. Държавата трябва да пусне на търг и депутатските места, и тези в общинските съвети - те така и така се купуват, поне това да става по прозрачни процедури, коментира авторът - проф. Михаил Константинов.

"50 кметове и 500 съветници трябва да влязат в затвора", заявява пред "Класа" социологът Илия Божинов. Проблемът е да няма кяр от местната власт и, който дойде на власт, да няма лична полза, смята Божинов. Лошото при нас е, че властта стана много печеливш бизнес, президентът също го каза, но постави акцента върху това, че трябва да попречим на купуването на гласове на изборите, а истината е, че трябва да попречим изборите да са печеливши, смята социологът.

***
"Яловото шушукане доминира днес", казва пред "Новинар" лидерът на движение "Гергьовден" Петър Стоянович. След месеци преговори, които все повече заприличват на пазарни кандърми, малцина знаят наистина в чия лодка ще се возят догодина, отбелязва той.

***
"Огорчен съм, че ме прилепят към Станишев", казва пред "24 часа" консултантът Стефан Гамизов. Зад моите коментари хората виждат някакво наговаряне, очевидно в обществото ни отсъства опция ,в която обикновен гражданин може да върши нещо, без да търси за това материална изгода, посочва той. Помолен да направи прогноза за следващите парламентарни избори Гамизов заявява, че подлага всеки ден на съмнение масовото очакване, че партията на Бойко Борисов ще има най-голям успех.

***
"Рейсове ковчези кръстосват София", е челното заглавие на "Монитор". Според изданието автобуси, наблъскани с 5 тона над позволеното, обикалят София, а нито една институция не ги контролира.

***
"Данъчният туризъм в България започва", пише "Пари". Компании от запад започват да местят регионалните си централи в България, което експертите наричат данъчен туризъм, пояснява изданието. Главната причина са 10-процентния плосък данък и благоприятният бизнес климат в страната ни.

***
"Кредиторите си взимат "Кремиковци", пише в челния си материал "Дневник". Според изданието комбинатът "Кремиковци" скоро може да има нов собственик. Контролираната от Прамод Митал "Глобал стийл холдинг" не била изплатила облигациите си за 325 млн. евро, които са гарантирани с активи на българското предприятие. Срокът за погасяване на задължението е изтекъл на 4 юни и сега притежателите на дълговите книжа могат да си вземат заложените като обезпечение активи.

***
"Предстои да одобрим нов борсов правилник", съобщава пред "Пари" Димана Ранкова, заместник-председател на Комисия за финансов надзор. Тя подчертава, че изборът на германската електронна платформа Xetra е много добър. Комисията полага сериозни усилия проектът да бъде въведен в кратки срокове, като преходът към новите правила се извърши плавно, допълва Ранкова.

***
"Замените на гори ще продължат", декларира пред "Дневник" Стефан Юруков, председател на Държавната агенция по горите. От лятото досега не подписвах замени, защото течеше процес на промяна в Закона за горите, който можеше да въведе забраната им, но след като това не стана, бях длъжен за подпиша документите по вече одобрените замени, коментира Юруков.

***
"Румъния ни изпреварва по начин на живот", констатира в материал за "Класа" Мила Григорова от "Галъп интернешънъл". Като цяло националното самочувствие на българите продължава да е ниско и европейското членство не помага особено към този момент, коментира тя, като цитира данни от проучване на "Галъп интернешънъл" за това къде се поставят българите в сравнение с другите страни на Балканите. Според общественото мнение почти всички държави на Балканите живеят по-добре от нас.

***
"България остава единствената черна овца в ЕК", коментира "Сега" в приложението "Наблюдател". Според изданието Румъния е подходила по-умно и дипломатично към критиките, затова ще бъде поощрена, а не наказана от Брюксел.

***
"Дребни риби влязоха в черния списък за ЕС", е челното заглавие на "Сега". Почти неизвестни фирми влязоха в т.нар. черен списък на фирми, който България трябваше да предаде на Брюксел, научил вестникът от високопоставен правителствен източник. Големи играчи като пътно-строителната фирма "Биндер", които възмутиха Еврокомисията и българското общество, че са се облагодетелствали нечестно от публични фондове, няма да бъдат записани в ранната предупредителна система на ЕС, коментира "Сега". България е включила около 50 фирми в списъка на заподозрените във финансови злоупотреби у нас - това са компании, засечени в нередности по програма ФАР.