Това стана ясно вчера след заседанието на Комисията по отбрана в НС, на което бяха поканени Близнаков, Свинаров и настоящият министър Николай Цонев. Междувременно от прокуратурата, където започна разследване за сделките с армейски имоти, обявиха, че търсят виновни длъжностни лица за нанесени щети за около 10 милиона лева. След заседанието Близнаков отказа коментар, а Свинаров обясни, че и чиновниците, и по върховете на властта имали вина за злоупотребите.
***
След проверка на Министерството на отбраната "Шефът на Военна академия клиент на прокуратурата", пише "24 часа". Шефът на Военната академия "Г. С. Раковски" - генерал-майор Евгени Манев от вчера е клиент на прокуратурата. Срещу него е образувано дело за нарушения по служба, свързани с договори за
строително-ремонтни работи с частни фирми. Според прокуратурата в случая не са били спазени процедури по закона за обществените поръчки, имало е авансови плащания и дружествата били кредитирани безлихвено. Разследването се води от Софийската военна прокуратура. Очаква се до дни генерал Манев да оваканти поста си. Заместник-шефът на направление "Финанси" при Главния щаб на Сухопътни войски подполковник Димитър Ватралев също е разследван за злоупотреба с власт с цел облага при сключване на договори за компютърни конфигурации.
***
"У нас "Сови"-те не ги затварят в клетка", коментира "Сега". Става дума за сигнала на Атанас Атанасов по случая с укрита разработка на ГДБОП срещу дървената мафия под кодовото название "Сови". В нея се споменава за черна каса, където се внасят парите от дървената мафия за политическа партия. А нишката водела до върхушката на ДПС. Идването на Румен Петков в МВР слага край на всичко с прехвърлянето на досието от ГДБОП в архива на НСС. След разкритията на Атанасов председателят на вътрешната комисия Минчо Спасов запретна ръкави да вкара "Сови"-те където им е мястото, но само за няколко дни ентусиазмът му драстично спадна. И Спасов отряза по-нататъшни възможности за ровене в тайните на "Сови"-те и отпрати Атанасов във времето за парламентарен контрол. Не защото изнесените от него факти издишат, а защото взаимните обвързаности между коалиционни партньори, партии и отделни свободни електрони с политически гръб са толкова здраво споени, че и лазерен лъч не ги пробива. А част от тази здлава политическа сплав е и самият Атанасов.
***
"Монополът върху СРС-тата трябва да бъде разбит", категоричен е Бойко Найденов, директор на Националната следствена служба. В интервю за "Монитор" той аргументира своето виждане кой трябва да разрешава използването на специални разузнавателни средства. "Моето становище - казва той, - е, че всяка една служба, която се занимава с разследвания, трябва да разполага със собствена база и да извършва такива под контрола на съда. По този начин няма да се злоупотребява със събраната информация. Идеята ми е оперативният работник да прави искане в своята служба и то да му бъде разрешавано от съда. Прокурорът и оперативният работник ще знаят какво се събира и ще бъдат пряко отговорни за последващото унищожаване на информацията. По този начин ще се носи парсонална отговорност за евентуални злоупотреби и цялата информация няма да се съсредоточава в рамките на едно ведомство."
***
"Не "Сови", а туби ще тресат митниците", е озаглавен коментарът в "24 часа". Повод е оставката на шефа на митниците Асен Асенов. Припомня се, че един от върховете на последните скандали е свързан с приходите от акцизните стоки. Така вълната от сътресения няма как да не засегне и митниците. Посочват се няколко причини за оставката на ръководството на митниците. Първата версия е официалната - свръхнапрежение, умора и демотивация. Втората: правителството прави операция "Чисти ръце". Директорът на агенция "Митници" е отстранен, следователно се предприемат стъпки срещу корупцията и организираната престъпност. С други думи - отчитаме се пред ЕС. Третата версия предполага, че оставката на Асенов и заместниците му е стратегически правилна стъпка. Така те редуцират личния си риск, който продължава да се увеличава, тъй като акцизната търговия все още е "зона на здрача".
***
"Депутатите най-после слагат ред в общинските заменки", акцентира "Сега". В тримесечен срок общините трябва да създадат публичен регистър на продажбите, замените и апортите на техни имоти. В интернет трябва да бъдат качени такива съществени показатели като данъчна и пазарна оценка на имота, крайна цена, каква е процедурата и т.н. Това предвиждат промените в Закона за общинската собственост, който депутатите одобриха вчера. Наематели и купувачи на общински сгради ще се определят след търг или конкурс. Замяната на общинска собственост с имоти на граждани и частни фирми ще се допуска само ако е подкрепена с гласовете на 2/3 от общинските съветници, предвижда още законът.
***
"Възможно е да има предсрочни избори наесен", прогнозира председателят на БНД Николай Свинаров. В интервю за "Сега" той признава, че доскоро е отричал възможностите да има предсрочни парламентарни избори. Но санкциите от Европа и отношението на Европейската комисия към България са нещо, което в по-голяма степен може да преобърне ситуацията от предизборна в изборна още през есента. Свинаров също очаква обединение на малките десни партии преди изборите. "Надявам се, че този процес ще бъде успешно извървян и до есента ще има едно или две обединения в дясното политическо пространство", смята депутатът.
***
"Правителството е катализатор на инфлацията в България", заявява пред "Класа" Мартин Димитров, депутат от СДС. Неговата прогноза за инфлацията: "Мога да кажа само, че ще е висока. Очевидно ще се обезценят доходите и за повечето български граждани стандартът на живот ще се влошава. Това ще бъде
изключително неприятно за хората, които очакваха влизането в ЕС да подобри стандарта им на живот. Вижда се, че при лошо управление нещата се влошават. Колкото по-голяма част от излишъка похарчат управляващите тази година и колкото по-рано го направят, толкова по-висока ще е инфлацията. Моето очакване е за двуцифрена инфлация. Но аз смятам, че българското правителство и начинът му на работа са мощен катализатор на инфлацията у нас."
