Пазарджишката библиотека "Никола Фурнаджиев" е една от първите в страната, която работи по програми за приобщаване на незрящи. Местата, които се откриват специално за тях, обаче остават празни.

Библиотеката притежава няколко десетки тома художествена литература за хора с проблемно зрение или напълно незрящи. Това означава, че книгите са записaни на аудиокасети или дискове. В началото хората са ги ползвали доста плахо, но напоследък все повече свикват да четат по този начин.

След успеха на говорещите книги библиотеката разработва още удобства за незрящите - на първия етаж, за да е лесно достъпно, оборудва с друго специално място за тях. То е със скенер, който снима избрана в момента книга и чрез компютърен четец я преобразува на място в думи.

"Хора не идват. Нашето желание е да бъдем полезни, но поради обективни причини усилията ни се оказват безполезни", каза Елена Маргова, временно изпълняващ длъжността директор на библиотеката.

Проблемът не е в библиотеката, а в това, че незрящите могат да се обучат да ползват модерните компютърни програми единствено в Центъра за рехабилитация, който е в Пловдив, казват от Съюза на слепите.

Председателят на съюза Пламен Илиев обясни, че тази година курсът е започнал на 15 февруари и е свършил на 15 март. "Ние бяхме заявили трима човека, от тримата обаче само е успя да отиде. Другите двама не успяха, по една или друга причина, да отсъстват цял месец от дома си", каза Илиев.

За да може новите придобивки да се ползват пълноценно, от библиотеката обмислят да подготвят нов проект, чрез който обучението на незрящите в съвременните методи за приобщаване към книгата, да се извършва на място.