Маршрутните таксита не са особено предимство на България пред останалите европейски страни, по думите на министъра на транспорта Петър Мутафчиев. Според него маршрутките са опасни за пътниците, защото в тях се допускат правостоящи.
Въпреки констатацията на министъра на транспорта по улиците на София вече се движат над 400 минибусчета по почти 50 линии. 100 хил. пътници всеки ден се тъпчат в тесните прелитащи с бясна скорост превозни средства, за които Закона за движение по пътищата е излишна подробност.
Що е то маршрутка?
Откъде идват тези непознати за развитите страни превозни средства и имат ли право да возят правостоящи? "Тези превозни средства са автобуси по смисъла за закона за движение по пътищата. Що се отнася до това дали тези превозни средства могат да превозват правостоящи, според мен това е безспорен факт, защото в свидетелството им за регистрация е записано, че те притежават определен брой седящи и определен брой правостоящи места", обяснява Любомир Христов, зам.-изп. директор на ИААА към министерството на транспорта.
Къде се произвеждат маршрутките щом в развитите страни няма такъв вид транспорт? Бърза проверка в каталозите на производителите показва, че превозни средства, каквито тук наричаме маршрутки, не се предлагат. Техният първообраз е товарен автомобил. Пътническите варианти са с много по-малко места и несрваним комфорт на салона.
Маршрутките се произвеждат или по-точно дооборудват в България. Наши фирми вече са специализирани в оборудването на товарни машини в пътнически и са оторизирани от производителите да го правят.
"Това превозно средство притежава всички характеристики, които отговарят на категорията М1, М2. В България се осъществява неговата докомплектовка във вида автобус, т.е 8+1 места", разяснява Румен Червенков.
Производителят казва, че в това превозно средство може да се направи ограничен брой места, които да отговарят на техническите параметри. Българското законодателство еднозначно казва, че в този вид превозни средства могат да бъдат превозвани и правостоящи.
Смесицата от западни и български стандарти
и критериите за безопасност на българския закон за движение по пътищата ражда маршрутката. В нея имаш право да бъдеш правостоящ, но няма как да се възползваш от това право, ако си висок над метър и 80.
След като е регистрирано от КАТ, означава, че самото превозно средство отговаря на всички изисквания в България по отношение на пускането му в експлоатация. Техническият статут на маршрутките, които се оказва, че КАТ регистрира като градски автобуси, е само част от тяхната уникалност. Маршрутките спокойно могат да получат по един буркан за специален режим на движение, защото имат право да нарушават закона за движение по пътищата като спират когато и където си пожелаят. Дори това да е средата на уличното платно.
Маршрутките са единственият осезаемо разрастващ се по мащаби транспорт в София през последните 10 години. Докато графикът на електротранспорта е разреден, а строителството на нови трамвайни и тролейбусни трасета е забравено, маршрутките станаха емблема на София и на хаоса в нея.