Кметът на община Главиница и директорката на Центъра за обучение на младежи с умствена изостаналост в града злоупотребяват с дарения. Даренията са не само за младежите от центъра, но и за децата в домовете в околните села, алармират дарителите. Вместо 2500 деца да получават чаша мляко всеки ден, някой печели от земята, която ражда фуража за млякото.
Една крава струва колкото една вечеря на един "Ротари клуб". Така от фондацията решават да съберат пари, за да направят самоиздържащо се стопанство от 63 крави, които да дават по чаша мляко всеки ден на 2500 изоставени деца в община Главиница. Стопанин трябва да е кметството, но оттам прехвърлят проекта на Социалното учебно-професионално заведение в града. Така между тези прехвърляния от 63 кравите някак са станали 14.
Това беше преди около две години и алармираха, че се колят животни, за да се ядат, каза д-р Николай Болтаджиев от "Ротари България".
До мен, като лицензиран лекар за умрели, заклани, не са носени ушни марки, които по съответния нормален ред да ги снемем от регистър, обясни д-р Себахтин Халит, ветеринар.
Междувременно краварникът, в който се помещава останалото от програмата е продаден на частна фирма и от "Ротари" решават да продължат проекта с тях и им поверяват останалото от кравите. По опис трябваше в сградата да съществува налична доилна техника, такава не намерихме, каза Венцислав Великов, управител на фирмата приемник на проекта.
Кой е виновен затова, че децата в момента не получават мляко и сирене, попита д-р Николай Болтаджиев. По думите му кметът, който е отговорен за общината, и директорката на помощното училище. Според директора на Социалното заведение Маргарита Мицова това не е вярно. Ние не сме прекратявали взаимоотношенията си с тях, каза Мицова.
Докато "Ротари" и общината спорят кой развали техниката и кой изяде кравите, въпросът за земята изглежда съвсем ясен. В момента 550-те декара не обслужват програмата.
Директорката и кметът обясниха, че имат документ от земеделския министър от 2002 година, който разрешава учебното заведение да ползва земята. От Министерството на земеделието и продоволствието ни изпратиха справка, в която ясно пише, че земята е отпусната на СУПЗ именно заради проекта на Ротари.
След опитите на Ротари да си върне земята, за да продължи програмата, директорката Маргарита Мицова издава писмо, че се отказва от 550-те декара. Писмото е от 2005 година, а получател е Министерството на земеделието.
Нашата проверка установи защо от Министерството не са си поискали земята. Просто те никога не са получавали писмото на Мицова, че СУПЗ се отказва от нея.