За 4 години в затвора беше изпратена бившата директорка на ационалната агенция за приходите Мария Мургина от състав на Софийския градски съд, отразяват всички ежедневници. Ексданъчната шефка получи присъдата, след като беше призната за виновна за две престъпления - закононарушение по служба и оказване на принуда на своя бивша служителка, уточнява под глава "Новинар".

Освен, че получи ефективна присъда, Мургина няма да може заема висша държавна длъжност за срок от 6 години, решиха магистратите. За оказания натиск върху бившата директорка на Териториалната дирекция на НАП в Силистра Милена Цолчовска бившата данъчна шефка ще олекне с 10 000 лв., които трябва да плати като обезщетение на пострадалата.  Мургина ще даде и над 2 200 лв. на държавата за направените разноски и държавни такси по делото. Магистратите обаче я оправдаха по другите две обвинения - за друго обвинение за престъпление по служба и за недеклариран пред Сметната палата имот в Созопол.

Пред "24 часа" адвокатът на бившия директор на НАП коментира: "Доказа се, забележете доказа се, че Цолчовска е изпълнявала задълженията си немарливо и е трябвало да бъде уволнена. Мургина, вместо да я изгони, и казала: "Подай молба да те преместя, за да не те уволнявам, и двете сме майки! Е какъв натиск е това?"

"Искам само дядо Джевджет да влезе в залата, да бъде до мен, на мама роднините - не." Това казал пред Окръжния съд в Кърджали 17-годишният Джунейт Шефкет, обвинен за убийството на майка си Невджин и брат си Енис, подчертава "Труд". В събота сутринта младата жена бе намерена заклана в семейния дом на ул. "Стадионска" в града. На покрива на блока бе открито удушено братчето на Джуни. Според основната версия Джунейт е посегнал на майка си, която му се скарала, че не е добре подготвен за урок по химия, но напрежението помежду им било трупано дълго в него.

Пред "24 часа" психологът Иван Игов споделя мнението, че в конкретния случай министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов "цитира думи на момчето, казани пред следовател, като мотив за престъплението, без да си дава сметката, че тези думи може да са плод на въображение или на болестно състояние, при което момчето разказва своите фантазии, а не реалните обстоятелства". По думите на Игов МВР шефовете излишно са нагазили в личната територия на гражданите.

Контра мнение пред "24 часа" изказва Неделчо Стойчев, директор на Института по психология към МВР: "Неправилно се коментират нещата по този начин, защото в случая не са изнесени факти, засягащи личния живот на предполагаемия извършител на убийството, а са направени интерпретации на възможните мотиви, за да се случи това нещастие... В случая с Кърджали става въпрос само за експретни интерпретации на вероятните мотиви на младежа и динамиката на това тежко престъпление."

Двойно убийство на семейство кръчмари разтърси русенското село Хотанца, пише "Труд". Труповете на Иван Марков и съпругата му Цветана са били открити в дома им. Убитите са били в различни помещения, в различни пози, с много наранявания по главите, фрактури на черепите и обилна кръвозагуба. По първоначални данни двамата са били убити от хора, които им дължат пари.

Първото убийство у нас датира отпреди 8000 години, пише "24 часа". Това заключи нашият най-добър антрополог Йордан Йорданов в Димитровград. От два дни той е в бригадирския град, за да изследва намерения при археологически разкопки между селата Крум и Добрич в края на миналата година артефакт. "Скелетът е на тийнейджър между 14 и 16 г." определи специалистът при огледа на костите, които бяха транспортирани в местния исторически музей.

Гръцки бездетни семейства са изкупували бебета от български родилки на стойност около една гарсониера, отбелязва "Монитор". За да са сигурни, предплащали още преди децата да бъдат родени. Аферата бе разкрита от гръцки и български полицаи, след като ромката Звезда Снежинова продала преди десетина дни роденото в клиника в град Ламия момченце. Цената на мъжките бебета в Гърция вървяла около 20 000 Ц 25 000 евро, като майката получавала предварително капаро от 2500 евро.

В ЕС се скараха заради членството на България и Румъния в Шенген, информира "Сега". Конфликт заради приемането на двете страни зоната може за завърши в Европейския съд в Люксембург. Комисията на ЕП по гражданските свободи, правосъдие и вътрешни работи се разлюти на заседание в Брюксел, че Съветът й отказа достъп до документите за шенгенските проверки България и Румъния. Засекретяването им бе сметнато за обида към парламентаризма в ЕС и нарушение на Лисабонския договор. Заради това комисията отказа да даде становище по готовността на България и Румъния за влизане в зоната без вътрешни граници.

"Монитор" се включва по темата като извежда, че Унгария подкрепя приемането на България и Румъния в пространството. Ако бъдат изчистени всички технически слабости до март, София и Букурещ имат шанс да влязат в Шенген по време на унгарското председателство.

"Саке, риба тон и Котоошу", коментира "Труд" по повод визитата на премиера Бойко Борисов в Япония, а "Дума" допълва, че страната се интересува от внос на пилешко месо от България. Това стана ясно след срещата на министъра на земеделието и храните Мирослав Найденов с министъра на земеделието, горите и рибарството на Япония Мичихико Кано.

Под заглавие "Арабите правят бизнес у нас - на всеки ъгъл има дюнер" Борисов коментира визитата си пред "24 часа". Той подчертава, че премиер-министър на Япония не е бил в България и се надява тази година да му бъде върнат жеста. "Добрите традиции, които имаше, се затвърдиха и Япония има голямо желание да инвестира в следващите години в България - и в енергийния бизнес, и в зелените енергии, и в земеделието, и в хранително-вкусовата промишленост, и в спорта, и в културата - имаме много добри традиции", заявява премиерът и коментира атентатът на московското летище "Демодедово" така: "Като всеки нормален човек съм потресен от това, което се прави. С една дума - мъка за всички, недопустимо е в XXт век така да се решават каквито и да са конфликти... Тези терористични актове не подминават нито една държава - дали е Русия, Швеция, Америка, Великобритания... В това отношение е непрогнозируемо на кого може да се случи... Така че ние разчитаме на балансираната си външна политика."

Българинът Николай Иванов Иванов е загинал при самоубийствения атентат на московското летище "Домодедово" в понеделник. В две страници "Труд" проследява живота на загиналия български гражданин."Разбрахме, че детето ни е убито днес от интернет. Снощи никъде нямаше информация, но сутринта към 7 часа научихме и сега не знаем какво ще правим!", са думите на близките, цитирани от изданието. "24 часа" се включва по темата като отбелязва, че последните думи, който Иванов е разменил със съпругата си в понеделник следобед са: "Насе, кацнах, чакам да си взема багажа."

България не представлява интерес за атентаторите, категоричен е пред "Класа" Иван Бояджиев, експерт по сигурността към Столична община. Пред "Телеграф" той споделя констатацията си, според която терористичният атентат от московското летище не е дело на терористи от Кавказ. По скоро наподобява стила на "Ал Кайда". Обратно на неговото мнение, пред "Монитор" Ирина Бороган, зам. главен редактор на "Агентура.ру", уточнява, че атентаторите са от Северен Кавказ.

"Питате ме дали България е застрашена - България са българските граждани, а в  почти всички атентати по света през последните години от Ню Йорк и Мадрид до  Москва има пострадали българи. Значи - войната на тероризма е и война срещу  България!" В това се обявява пред "Стандарт" журналистът Чавдар Стефанов.

Под заглавие "Обхванала ни е национална паника" академик Антон Дончев разказва пред "Труд": "Какво представлява една държава - това е една градина. Тя се напоява. Водата я държи змеят - изпълнителната власт, а Народното събрание пуска водата на овощните и на зеленчуковите градини, които веднага дават плод. Но от лявата страна във всяка градина има фиданки, които ще дадат плод след 3-5-10 години. За тях вода няма. Надясно лежат гори, от които пряка полза не се вижда. Хората не ядат жълъди и бук. Но без тях няма дъжд, няма птици. И за тях вода няма. Напоява се това, което в момента ражда." По думите му Българска Академия на науките един път е овощна и зеленчукова градина. "Но надясно ние сме гора, лес вековен, а отляво отглеждаме фиданки. Затова сме необходими. Второ, ние сме полезни, 18 процента от учените в България работят в БАН, даваме 60 процента от научната продукция, която е 3,5 пъти по-евтина от европейската." Дончев е категоричен: "Ние през цялото време употребяваме думата развитие. Но може ли да има развитие без развитие на човешката личност? Може да правиш магистрали, да строиш кули, да правиш заводи, ако човекът си остане дърво и говедо - от цялата работа няма полза."

Грипната вълна постепенно залива цяла България, алармира "24 часа". Епидемия вече е обявена в 12 области, където болните са над 200 на 10 000 души население. Вчера се присъединиха Варна и Пловдив. До следващата седмица се очаква тя да бъде обявена навсякъде, казва д-р Ангел Кунчев, главен епидемиолог в здравното министерство. Вече сме и на ръба на пика, допълва епидемологът Мариана Иванова. По думите й в момента болните в столицата са 219  на 10 000 души. Очаква се още малко завишение и преминаване постепенно на вълната в рамките на две седмици. Вече има поне 10 починали от усложнения.

Хирурзи от "Пирогов" погрешка оперираха лявата, а не дясната ръка на момиченце на година и десет месеца от Пловдив, съобщава "Труд". "Това е безобразие - да не видят, че режат здраво и розово пръстче, а не с белези и посинено!", казва пред изданието бащата на малката Виктория - Иво Балабанов. В понеделник на момиченцето трябвало да бъде направена операция на безименния пръст на дясната ръка, за да се отстрани част от костта. Когато детето било изкарано от операционната, родителите с ужас видели, че интервенцията е извършена на здравата лява ръка.

Задава се зърнена криза, алармира "Дума" под глава. За това предупредиха от БСП. Според социалистите в момента държавата има запаси от зърно, но много от тях са обявени за износ. Има и повишен внос, и то на цени от 500 лв. за тон. Всичко това е причина за повишените цени и на хляба. По последни данни от юли миналата година досега цената на насъщния е скочила с 20 процента. До 22 януари 2011 г. са внесени 24 555 тона хлебна пшеница, а са изнесени от България 1,6 млн. тона.

Според челото на "Труд" централната банка е отчела нов рекорд на лошите и престуктурираните кредити. В края на декември 2010 г. те са 18,09 на сто от всички банкови заеми в страната. Това означава, че почти всеки пети кредит има проблем с обслужването. С мъка ще се изплатят над 7 млрд. лв. Ръстът на проблемните заеми се дължи на фирменото кредитиране. В същото време при лошите домакински кредити има леко намаление.

Авариите в мрежата на "Топлофикация София" са се увеличили с близо 30 процента през последните пет години, отбелязва "Труд" на икономическата си страница. Докато през 2000 г. са отчетени 552 пробива в мрежата, през 2006 г. те са били 569, а през 2010 г. са станали 732 аварии. Това обяви Ангел Семерджиев, председател на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Масовите спирания били предизвикани от липсата на средства за подновяване на мрежата, пише вестникът.

Държавата пуска 100 услуги онлайн до май 2012 г., информира "Сега". Догодина граждани и фирми ще се отърват досадното обикаляне по служби и ведомства за сдобиване с куп документи като регистрация по БУЛСТАТ, акт за раждане, удостоверение за семейно положение и др. Министерството на комуникациите обяви, че услугите, свързани с издаване на удостоверения и справки, ще бъдат напълно автоматизирани. Чиновниците от различните служби ще си говорят онлайн и ще си обменят по мрежата същите документи, за които хората сега чакат по гишета.