Летящи феи, вълшебни птици и хилядоръки божества "превземат" зала 1 на НДК в китайския танцов спектакъл "Очарованието на Дунхуан". Представлението на Оперния ансамбъл на провинция Гансу е тази вечер. Билетите са от 10 до 25 лв., съобщи генералният директор на НДК Христо Друмев.
"Посетителите ще могат да разгледат и изложбата "Китайският празник на пролетта" в Артгалерията на НДК", отбелязва Джан Джун Хуа, съветник по културата в посолството на Китай в София. По думите й както спектакълът, така и изложбата дават възможност на българските зрители да се запознаят с традициите, обичаите, носиите, украшенията, кухнята и други страни на китайската култура и специално с честването на китайската Нова година - най-големия пролетен празник, който продължава дни наред.
"Очарованието на Дунхуан" е вдъхновен от най-прочутите рисунки от пещерите Магао - следи от двехилядолетната култура по Пътя на коприната, и ги представя с музика и танц. За легендарния път напомнят и камилските звънци, които звучат в представлението.
"Девойки, по чиито стъпки разцъфват лотоси, жени-сърни, могъщи богове са сред героите на спектакъла. Музикалните изпълнения на живо са на автентични старинни инструменти, също изобразени по стените на пещерите, между които пипа - четириструнна лютня с крушовидна форма. Една от атракциите е, че в представлението инструментът се използва обърнат "с главата надолу", обяснява ръководителят на ансамбъла Пън Дън Мин.
Танци с мечове, с ветрила, с маски, с барабанчета, с дълги ръкави, танц като пищно модно ревю са между елементите на "Очарованието на Дунхуан", обединени в четири части - въведението "Звуци от природата" и сцените "Грациозните танци от стенописите", "Вечната грация на силата" и "Хармония на божествено, земно и човешко". Спектакълът е подготвян три години и вече има над 300 представления в Китай и зад граница

Снимка: sxc.hu