Зачестилите нападения над лекари провокираха недоволство от страна на медиците към либералния според тях закон. В момента побоят над лекар се приема за дребно хулиганство. От лекарския съюз искат с промяна в закона за такова деяние да се лежи в затвор.

През изминалата седмица в Благоевград пияни мъже нападнаха лекарка от Спешния център. В последните 2 години в Кюстендил най- малко трима медици пострадаха по време на работа. Какви мерки са взети в болницата за сигурността на лекарите?

Пред камерата ни за проявена агресия от страна на пациенти разказва и д-р Борис Жабински, невролог в болницата в Кюстендил

„Лично аз съм бил потърпевш веднъж от такова посегателство, макар че не се стигна до някакви по-драстични въздействия върху мен. Но имаше една пияна компания преди може би половин година, когато през нощта се стигна до намесата и на органите на МВР, тъй като охраната не можа да се справи с тях”, разказа той.

Зачестилите посегателства карат ръководството на болницата да засили охраната.

„Болницата инвестира във въвеждането на система, която осигурява достъп на персонала с индивидуални карти във всяко едно отделение в болницата. Това, смятам, е добре, тъй като общо взето по този начин може да се осигури невъзможността за попадане на агресивни пациенти”, заяви д-р Александър Величков.

Въпреки електронната защита и засилената жива охрана, лекарите не се чувстват защитени. Обясняват агресията с особеното състояние, в което се намират близките на болните.

„Близките не са запознати и понякога проявяват агресивност, при което персонала не е обезопасен”, коментира Виктория Димитрова, медицинска сестра.

„Мисля, че напоследък самите пациенти са доста изнервени, недоволни от здравната реформа, както и колегите, така че малко по-изострени са им сетивата”, смята д-р Валери Томов.

„Не мисля, че лекарите провокират. Явно има някои хора, които са си дошли с такава нагласа - да създават проблеми”, заяви Драгинка Георгиева, пациент.