Липсата на професионално развитие е сред основните проблеми, които карат българските лекари да избягат в чужбина. Това обясни нефрологът д-р Даниела Петрова в студиото на „Тази сутрин”. Тя уточни, че от 500 завършващи висшето си образование медици, само 100 имат право на специализация, която е задължителна, ако искат да работят с НЗОК.
Според нея останалите лекари имат три варианта да се справят с липсата на допълнителна квалификация – да седят вкъщи, да заработят във фармацевтична компания или да учат допълнителни езици, за да заминат в чужбина.
Журналистът Петър Галев пък припомни, че това е най-трудното образование в България. Не трябва да очакваме, че след всички положени усилия медикът ще се откаже от всичко човешко, за да ни лекува, каза той.
Българските лекари предпочитат да отидат да работят в много по-добре организирана система. В обществата на Запад има здравна култура, която тук идва, когато сме в тежко положение, допълни Галев.
Той обясни, че в Германия специализантите могат да се издържат с парите, които получават, докато в България това е невъзможно. Именно затова лекарите ни предпочитат тази дестинация. По думите му има липса на анестезиолози, патолози, педиатри и онколози.
Ще започнат да идват лекари, за които нашата държава е привлекателна. Проблемът е езиковата бариера иначе досега много пакистанци, например, ще са останали да работят тук.