Белгийски политик определи настоящите дни за Белгия като най-мрачните от Втората световна война насам. Атаките, за които пое отговорност джихадистката групировка „Ислямска държава”, взеха жертви на летище „Завентем” и на метростанция в сърцето на белгийската столица.

Мишените са сред най-чувствителните в Европа. Брюксел е дом на ЕС, НАТО, международни агенции и компании, както и на белгийското правителство, посочва в свой материал Би Би Си.

Защо Брюксел беше атакуван?

Освен че Брюксел е мишена, която привлича огромно обществено внимание, Белгия води битка с ислямистки групировки от години и стотици нейни граждани са били изкушени да се бият за „Ислямска държава” в Сирия и Ирак.

Няколко града са приютявали ислямистки клетки, а най-активните са били в Брюксел и в частност предградието Моленбек – район с висок процент население от марокански произход.

Няколко от извършителите на парижките атентати през ноември миналата година, при които загинаха 130 души, са живели в Моленбек.

Основният заподозрян, който оцеля след нападенията във френската столица – Салах Абдеслам, се върна в Белгия още на следващия ден и успяваше да се изплъзне на полицията чак до 18 март т.г. Той и съучастникът му бяха заловени живи отново в Моленбек.

Снимка: bTV

Мнозина белгийци очакваха отговор от джихадистите. „Определено очаквах нещо друго да се случи, но не и че ще е в такъв мащаб”, казва белгийският експерт по джихадизъм Питер Ван Остейен.

Предварително планирани атаки или отмъщение?

Бяха ли експлозиите от вторник отмъщение за залавянето живи на двама джихадисти в петък? Арестите определено са удар за „Ислямска държава” и белгийските джихадисти.

Абдеслам е описван като логистичния експерт в парижките атентати. Той е наемал апартаменти, карал е бойци през Европа и е купувал оборудване за направата на бомби.

Дни преди ареста му съучастник, който се е криел заедно с него – Мохамед Белкаид, беше застрелян от полицията. Той е бил увит в знамето на „Ислямска държава”.

„Изглежда вероятно атаките вече да са били планирани, но заради арестите да са ускорени, защото терористите са знаели, че ги преследват”, казва проф. Дейв Синардет от Свободния университет в Брюксел.

Всъщност Брюксел вече се е опитвал да се защити от множество атаки след видимата заплаха 10 дни след терористичните актове в Париж.

За няколко дни градът беше блокиран, общо взето както се случи и във вторник, общественият транспорт беше спрян, а хората бяха предупредени да избягват пътуванията.

Провалиха ли се белгийските служби за сигурност?

Тежковъоръжени мъже успяха да влязат на летище „Завентем”, да открият огън и да се самовзривят. Около час по-късно друг мъж успя да влезе в метростанция само на метри от сградите на ЕС и да се самовзриви.

Силите за сигурност се мобилизираха през ноември, терористичната заплаха беше на предпоследното ниво, а в няколко града бяха разположени войници.

Полицейските сили се огъват под тежестта на почти постоянна ислямистка заплаха. Те страдат и от институционални проблеми.

Брюксел е относително малка европейска столица и въпреки това има шест полицейски зони. Системата ѝ за видеонаблюдение е далеч по-малко развита от Лондон и Париж.

„Ясно е, че има недостатъци в нивото на системите за сигурност. Години наред не сме влагали достатъчно енергия по въпросите за сигурността и терористичните заплахи”, казва проф. Синардет.

Все пак той отбелязва, че е много трудно този вид терористични атаки да бъдат предотвратени, както се убедихме в това и в Мадрид, Лондон и Париж.

Възможни ли са още атаки?

За белгийците това е най-неудобният въпрос. Няколко заподозрени все още се издирват от полицията.

Снимка: EPA

Един тях е Наджим Лашаруи, чиито пръстови отпечатъци бяха намерени в брюкселския апартамент, където са направени бомбите за Париж. За него беше дори съобщено, че е заловен в Андерлехт, но впоследствие информацията беше опровергана.

Мохамед Абрини, е друг белгийски ислямист, също е търсен от властите.

След атентатите в Париж американският експерт по контратероризъм Клинт Уотс написа за „теорията на айсберга при терористичните заговори”: на всеки нападател обикновено се падат няколко други, които му помагат да осъществи плана, но това, което всеки вижда, е само върхът на айсберга.

Уотс вярва, че взривовете в Брюксел са резултат от парижките атентати. Това, което все още не е ясно, е дали онези на свобода планират бъдещи кръвопролития.

 

  • Френски медии: Саудитска Арабия превръща Косово в балканския "Моленбек"
  • Обвинен за атентатите в Брюксел изхвърлил експлозивите в тоалетна
  • Преди атентата в Брюксел Наджим Лашрауи бил надзирател на заложници в Сирия
  • Ветеран от Виетнам е последната идентифицирана жертва от атентатите в Брюксел
  • Обвиниха един от заподозрените за атентатите в Брюксел и за тези в Париж
  • Мохамед Абрини нямал основна роля в атентатите в Брюксел
  • ИДИЛ: Братята Бакрауи стоят зад парижките и брюкселските атентати
  • В Белгия задържаха още двама заподозрени за брюкселските атентати
  • Терористите от Брюксел и Париж готвели нападения на Евро 2016
  • Мохамед Абрини признал, че е „мъжът с шапката“