Жестокото убийството с чукове на млад мъж от босненски произход в Сейнт Луис предизвика нова вълна от протести в областта, този път водени от босненската общност. То повдигна и редица въпроси, като това дали случаят има нещо общо със ситуацията във Фъргюсън (на около 30 км от Сейнт Луис) и има ли опасност напрежението между общностите да продължи.

Късно в неделя 32-годишният Земир Бегич бил в колата си с още двама души, когато няколко младежи започнали да ѝ нанасят щети. Той излязъл да провери какво се случва и понесъл рани в областта на главата, корема, лицето и устата при нападението и опитвайки се да предпази приятелката си.

За нападението бяха задържани трима младежи – на 17, 16 и 15 години, като един все още се издирва. Единият от тях със сигурност ще бъде съден като възрастен. Според властите нападението е жестоко и ужасяващо, но няма общо с етническата принадлежност на Земир. Босненската общност е на друго мнение и вече на няколко протеста поиска справедливост.

„На неправилното място, в неправилното време”

„Смятаме, че е бил на неправилното място, в неправилното време”, заяви говорителят на полицията в града Шрон Джексън. Той обясни, че не са намерени доказателства за това убийството да е мотивирано от расата и етноса на мъжа, въпреки че нападателите са тъмнокожи.

Според кмета на Сейнт Луис Франсис Слей е напълно необосновано да се твърди, че има нещо общо между това убийство и протестите в близкия Фъргюсън заради оправдателната присъда на полицая, убил Майкъл Браун.

Слей изрази своите съболезнования пред семейството и подчерта, че полицията и общината не носят отговорност за това къде скитат младежи от града през нощта.

Не е първото подобно убийство на босненец

Босненската общност обаче не приема тези обяснения и вече няколко пъти излезе на протести, блокирайки улици на града. В Сейнт Луис живеят около 70 000 босненци в квартал, който наричат Малката Босна, като ръководителят на Босненската търговска камара Садик Кукич заяви, че това не е първият такъв случай.

„В момента босненците имат усещането, че това е престъпление, основано на омраза”, коментира той след срещи с кмета на града и шефа на полицията. „Не знаем дали това е престъпление, основано на омраза”, посочи Кукич, но подчерта, че е имало няколко расови нападения срещу общността, включително убийството миналата година на босненец, работил в денонощен магазин.

Много от протестиращите, блокирали улици през последните дни, скандираха „Животът на босненците има значение”, подобно на станалите популярни скандирания във Фъргюсън – „Животът на черните има значение”.

„Ядосани сме, защото се опитваме да защитим нашата общност”, заяви 29-годишният Мирча Нукич, участвал в протестите. „Просто се опитваме да живеем мирно”, обясни той, настоявайки за равно правосъдие и за босненците, които стават жертва на престъпления.

#JusticeforZemir

Ядосани са не само босненците от Сейнт Луис, а хиляди хора, които подеха кампания в социалните мрежи с искането за правосъдие и справедлив процес. В Twitter хаштагът #JusticeforZemir (#СправедливостЗаЗемир) набира все по-голяма популярност, като много от потребителите използват възможността да споделят снимки на Земир, послания за справедливост и искане за действия от страна на властите.

И докато много от коментарите са свързани с настояване, че престъплението е основано на омраза, а потребителите искат правосъдието да възтържествува, не са малко и расистките коментари, настояващи за саморазправа с „черните”. А това може да не е толкова безобидно.

Напрежението в Сейнт Луис покрай казуса „Фъргюсън” е нагнетено от месеци, като органите на реда все още трябва да се справят с многобройни протести и недоволното население на града. Сблъсък между две общности би създал обаче много по-големи проблеми на властите, а на омразата не ѝ трябва много да се разгори.