Стачка срещу мерките за строги икономии на новото дясно правителство на Белгия парализира страната в понеделник, предаде АФП.
Стачката в четири от десетте провинции на страната (Антверпен, Лимбург, Люксембург и Ено) имаше последици до столицата Брюксел, където движението на влаковете беше нарушено, а автомобилният трафик се забави значително.
Стачката обхваща както държавния, така и частния сектор във Фландрия и Валония.
Много влакове „Талис” бяха отменени, а тези, които пристигнаха сутринта от Париж на международната гара „Миди” в Брюксел, се движеха с половинчасово закъснение. Влаковете от Амстердам бяха отменени за деня заради парализирането на жп мрежата в северната част на страната.
Пътниците с полети от летище „Шарлероа” имаха затруднения да стигнат до аерогарата заради вдигнатите ограждения от стачкуващите.
Те са недоволни от програма за икономически и социални реформи, които целят спестяването на 11 млрд. евро в идните 5 години. Планът предвижда увеличаване на законната възраст за пенсиониране на 67 години спрямо 65 години днес от 2030 г.
Мерките, които противоречат на политиката на предишното правителство, бяха представени след съставянето на правителството в началото на октомври от премиера либерал Шарл Мишел.
„Искаме да дадем сигнал на правителството, да кажем всичко, което ни тревожи в мерките, вземани от правителството в този момент", заяви Хари Лауверейн, делегат на социалистическия профсъюз FGTB на докерите от пристанищния град Антверпен.
Това е първата от серията „щафетни стачки” в няколко провинции в Белгия преди обща стачка на 15 декември. Това става след голям протест, събрал над 100 000 души, или около 1% от населението на 6 ноември в Брюксел. Тя беше белязана от насилствени инциденти с участието на докери от Антверпен, при което пострадаха десетки полицаи.