След 14-месечна битка с рака един от най-великите спортисти на нашето време – Пеле, се отправи към вечността, съобщиха световните медии. Той напусна този свят на 82-годишна възраст, като от есента на 2021 г. се бореше с всички сили със злокачествено заболяване на дебелото черво. 

През септември миналата година Краля на футбола претърпя операция за отстраняване на тумор, след което бе подложен на интензивна химиотерапия.

През ноември тази година обаче бразилецът бе приет отново в болница в тежко състояние със сърдечна и бъбречна недостатъчност, а лекарите признаха, че заболяването му е напреднало и химиотерапията вече не действа.

Дъщерята на Пеле публикува снимка преди минути от болницата, в която той се лекуваше. 

"Всичко, което сме, е благодарение на теб. Обичаме те безкрайно", е коментарът към нея. На кадъра близките на легендарния футболист са сложили ръцете си върху неговите.

В Бразилия за Пеле се грижеха най-добрите специалисти, а той бе лекуван в сочената за най-добра болница в цяла Латинска Америка – прочутата израелска онкологична клиника „Алберт Айнщайн“ в квартал Морумби, южен Сао Пауло.

Пеле е считан за медицинско чудо. В продължение на четири десетилетия един от символите на Бразилия живее с един бъбрек. Още през 1971 г., когато е само на 31, той е подложен на сложна операция, при която е отстранен единия му бъбрек, който спира да функционира.

През 2012-а пък се подлага на хирургическа интервенция за смяна на тазобедрена става, но здравето му започва да се руши с бързи темпове през последните 5 години. През 2018 г. Пеле се появява в инвалидна количка редом до президента на Русия Владимир Путин и до друга емблематична фигура във футбола – Марадона, по време на тегленето на жребия за световното първенство.

Снимка: EPA

Малко след тази церемония бразилецът колабира на друго публично събитие. Хоспитализиран, като този път състоянието му е окачествено от медиите в родината му с „крайно изтощение“. Проблемите с бъбреците се завръщат през 2019 г., когато остра инфекция на пикочните пътища го качва отново на операционната маса, а от единствения му бъбрек са извадени камъни.

Пеле бе един от най-върлите публични критици на Владимир Путин. На 1 юни тази година в своя профил в Инстаграм той публикува отворено писмо до президента на Русия, в което го призова да прекрати войната в Украйна.

В Бразилия Пеле никога не се впусна в сериозна политическа кариера, макар че бе любимец на политиците по целия свят. Един от най-големите му фенове е 37-ия президент на САЩ Ричард Никсън. Американецът приема футболната икона в Белия дом през 1973 г., а Пеле му подарява топка с автограф.

Снимка: Getty Images

Две години по-късно бразилецът вече е играч на най-известния футболен тим в Съединените щати – „Ню Йорк Космос“, където подписва договор за колосалните за 70-те години на миналия век 7 млн. долара.

Само веднъж в живота си Пеле се ангажира официално с политически ангажимент в родината си. На 55-годишна възраст, в разцвета на силите си, Краля на футбола все пак приема да бъде министър на спорта в своята страна. Пост, на който се задържа в периода 1 януари 1995 – 30 април 1998 г. Тогава той става част от кабинета с министри на президента Фернандо Енрике Кардосо.

Въздействието на Пеле обаче е толкова магнетично, че може да спира войни. Да, това се случва през 1969 г., когато заради него Гражданската война в Нигерия спира за 48 часа. Тогава двете враждуващи фракции стигат до безпрецедентно прекратяване на огъня за два дни, само и само да могат да гледат как Пеле играе демонстративен мач в Лагос. След последния съдийски сигнал в мача между неговия „Сантос“ и „Лагос Стейшънъри“, завършил 2:2, след два гола на Пеле за бразилския отбор, войната е подновена и продължава още година.

Веднъж в живота си Пеле е попадал и в политически плен. И това отново се случва в Лагос, Нигерия, през 1976 г., когато той участва в благотворително турне, спонсорирано от „Пепси“. Пеле, заедно с легендарния американски тенисист Артър Аш, са блокирани в местен хотел по време на опита за политически преврат в африканската страна. В крайна сметка Краля на футбола е измъкнат от капана и скрит в бразилското посолство в нигерийската столица. Дни по-късно успява и да напусне Лагос, дегизиран като пилот на самолет.

Футболната кариера на Пеле отговаря изцяло на прякора му Краля на футбола, който той получава, след като печели първата от общо трите си световни титли с националния отбор на Бразилия – през 1958 г. в Швеция. Пеле извежда родината си до купите от Мондиала през 1962 г. в Чили и през 1970 г. в Мексико – постижение, което нито един друг футболист в историята на най-великата спортна игра не е успявал да постигне до ден днешен.

Още за легендата Пеле четете на btvsport.bg.