Риши Сунак официално встъпи в длъжност като премиер на Великобритания. Така той стана третият министър-председател в рамките на два месеца. Сунак ще трябва да се справя със задълбочаваща се икономическа криза, обхваната от конфликти партия и дълбоко разделение в страната.
42-годишният бивш шеф на инвестиционен фонд и бивш финансов министър, беше натоварен от крал Чарлз III със задачата да състави правителство. Сунак, един от най-богатите политици в британския парламент с лично състояние от над 700 милиона паунда, ще трябва да постигне сериозни съкращения на разходите, за да компенсира недостига от около 40 милиарда лири в публичните финанси. Недостигът се дължи на икономическо забавяне, по-високи разходи за заеми и шестмесечна програма за подкрепа за увеличените с над 120% енергийните сметки на домакинствата.
Веднага след последното заседание и преди да се отправи към Бъкингамския дворец, за да подаде оставката си на краля, управлявалата едва 49 дни Лиз Тръс направи последното си изявление.
„Както казва древноримския философ Сенека: "Не защото нещата са трудни не се осмеляваме, а защото не се осмеляваме, нещата са трудни." Ние просто не можем да си позволим да бъдем страна с нисък растеж, в която правителството заема все по-голям дял от националното ни богатство и където има огромни разделения между различните части на нашата страна", заяви тя.
След сложна хореография, за да не се засекат, бъдещия премиер получи от Чарлз III покана да състави правителство от негово име и така Сунак стана най-младия премиер на Кралството от два века и първият с азиатски произход в историята на страната.
Застанал пред офиса си на "Даунинг стрийт", Сунак, с реч, която анализаторите определиха като подчертано делова, заяви, че ще се опита да оправи грешките направени от неговата предшественичка, да се справи с "дълбока икономическа криза":
"Ще поставя икономическата стабилност и увереността в основата на дневния ред на това правителство. Това ще означава вземане на трудни решения", добави той.
Очаква се първите назначения на министри в новия кабинет да покажат и каква политика ще следва третият за последните два месеца премиер на Обединеното кралство.
Сунак ще бъде изправен и пред засилващи се призиви да организира нови избори, ако се отдалечи твърде много от политическия манифест, с който Консервативната партия спечели изборите през 2019 година. Според икономисти и инвеститори назначаването на Сунак за премиер ще успокои пазарите, но той няма да има множество лесни варианти в момент, когато милиони се борят с кризата, свързана с цената на живота.