В Македония днес избират кметове и общински съветници. Освен генерална репетиция за парламентарния вот през есента, местните избори в западната ни съседка ще бъдат съдбовни и заради етническия вот.

Албанците вече са около 1/3 от населението. Финалът на предизборната битка съвпадна с истински боеве по централните улици на Скопие.

„Първо са започнали младите македонци да ги бият младите албанци по училищата, по улиците - самите те започват. Не искаме ние Македония! Как да я искаш Македония, като гледаш какво правят - делят хората”, казва Шефки Даути, имам в Яяпашината джамия в скопския квартал Чаир.

В кабинет в сградата на македонския парламент албанци показаха на екипа на bTV снимка на бито дете. Беким Фазлиу е народен представител от опозиционната ДПА. Освен председател на предизборния щаб на албанската партия, 33-годишният политик е кандидат за кмет на Скопие.

„В деня, когато протестираха македонците, пред очите на полицията бяха бити невинни деца от страна на маскирани хулигани. Когато имат албанците протести, полицията по съвсем друг начин реагира. Значи буквално започна акция, би ги, пръска със сълзотворен газ и направи големи, големи проблеми”, заяви Шефки Даути. „Имаме лоши междуетнически отношения в Македония. Правителството със своята политика дискриминира албанците”, добави той.

Докато политиците се готвят за избори, стотици албански младежи огласиха центъра на Скопие с викове УЧК - съкращение от името на албанската армия за освобождение на Косово.

„Ние искаме както е македонският език официален, да бъде и албанският. Например Косово. С 5% сърби там Хачим Тачи пише на албански и на сръбски език”, заяви един от протестиращите албанци.

Това послание не е запазена марка на албанците в столицата. Огромни плакати с надпис „Албанците нямат свобода" стоят в центъра на Тетово, където надписите на македонски са рядкост.

„Отвличат вниманието на гражданите от икономическите проблеми. Властта им дава заръка на македонците: Мълчете си, защото сега имаме проблеми с албанците”, казва Изет Зекири, кандидат за кмет на Тетово и депутат от НДП.

Изет Зекири е д-р на икономическите науки. През 1997 г. той е арестуван, защото развява албанското знаме в родния си град. Днес то е навсякъде, а политиците са съсредоточени върху равното разпределение на държавния бюджет между македонци и албанци.

На юг, в Гостивар, един бивш министър от настоящото правителство също се готви за изборите. До преди 3 седмици Невзат Бейта е министър на местното самоуправление в правителството на ВМРО-ДПМНЕ и албанските им партньори от ДУИ. Бейта е професор по история и признава за етнически спор дори относно най-голямата статуя - тази на Александър Велики.

„Той е герой на албанския народ и се нарича на албански Leka i Madh. И не можем ние да бъдем против нашата история. Гърците казват, че е техен герой. Македонците сега според новата история - това е тяхно право. Но той е част от албанската история”, категоричен е Бейта.