До 2015 година българите в чужбина ще могат да получават документите си по куриер, след като са ги поръчали по електронен път. Това увери президентът Росен Плевнелиев представители на българската общност в Сиатъл.
Държавният глава не скри, че някои министри не са били щастливи от критиките му за забавянето на електронното правителство.
От върха на най-високия небостъргач в Сиатъл Плевнелиев обяви пред американски бизнесмени, че България е финансово стабилна и подходяща за инвестиции във високите технологии.
„Ние не сме същите от 2007 година. Моите посещения са от София на запад, разбирайте го както искате. Други хора ходиха в други посоки,” заяви президентът.
Това бе съобщено по-късно на среща с елита на българските инженери и програмисти в Сиатъл. Плевнелиев увери българските емигранти, че има възможност да правят бизнес в глобален мащаб и от родината. За пример даде собственото си минало на предприемач, който на бунище в края на София построява бизнес парк, от който се контролират международни компании.
„Вашият успех е успех на цяла България и това, което правите тук е символ на това накъде е тръгнала България,” каза Росен Плевнелиев.
Президентът покани български IT специалисти да реализират идеите си в новия високотехнологичен парк, който се проектира в София и да върнат лидерските позиции на България в технологиите.
В Сиатъл има над 4 хил. българи, повечето работят като програмисти или инженери в самолетостроителната компания „Боинг”.
Един от емигриралите програмисти е 26-годишният Руслан Димов, който е на мнение, че ще се налага по-скоро да внасяме чужди специалисти, за да осъществим проекта за технологичен парк:
„В България повечето проблеми имат решения и хората знаят как да ги решат, просто има пречки и те трябва да бъдат премахнати. Надявам се президентът да го направи.”