Израел потвърди, че е нанесен удар по цел в столицата на Ливан Бейрут.

Най-малко една експлозия удари южното предградие на ливанската столица, което е база на подкрепяната от Иран ливанска групировка „Хизбула“.

Това идва на фона на очакванията за реакция на Израел след смъртоносна атака в окупираните от Израел Голански възвишения в събота.

Според информацията на Ройтерс целта на удара е бил командир от „Хизбула“. Два източника на агенцията твърдят, че това е Мухсин Шукр, оперативен ръководител на групировката. Твърди се, че той е оцелял.

Реакциите

Русия определи удара като нарушение на международното право. 

Иран осъжда „греховната и страхлива израелска агресия“, която удари южното предградие на Бейрут, се казва в позиция на посолството на Иран в Ливан.

Вашингтон се надява конфликтът между Израел и „Хизбула“ да не ескалира.

Съединените щати ще продължат да прилагат дипломация, за да предотвратят ескалация на конфликта между Израел и ливанската групировка „Хизбула“, се посочва в позиция на Държавният департамент на САЩ.

„Хизбула“ е една от най-тежко въоръжените недържавни групировки в света и твърди, че досега е използвала само малка част от оръжията си срещу Израел през последните близо 11 месеца.

Израел удари Бейрут
Снимка: Reuters

Подкрепяната от Иран групировка притежава над 150 000 ракети, според World Factbook на Централното разузнавателно управление на САЩ.

„Хизбула“ твърди, че има ракети, които могат да ударят всички райони на Израел. Много от тях са неуправляеми, но разполага и с прецизни ракети, дронове и противотанкови, противовъздушни и противокорабни ракети.

Основният поддръжник на „Хизбула“ и доставчик на оръжия е Иран. Много от оръжията са ирански, руски или китайски.

Израел удари Бейрут
Снимка: Reuters

Ръководителят на „Хизбула“ Хасан Насрала твърди през 2021 г., че разполага с над 100 хиляди бойци. Според ЦРУ те са 45 хиляди към 2022 година.

С какви оръжия разполага „Хизбула“?

Неуправляемите ракети съставляваха по-голямата част от ракетния арсенал на „Хизбула“ в последната война с Израел през 2006 г., когато групата изстреля около 4000 в Израел - предимно ракети тип „Катюша“ с обсег от 30 км.

 

Насрала каза, че най-голямата промяна в арсенала на „Хизбула“ от 2006 г. насам е разширяването на нейните системи за прецизно насочване и че групата има способността да преоборудва ракети със системи за насочване в Ливан.

„Хизбула“ има ирански модели, като „Раад“ (Гръм), ракети Фаджр (Зора) и Зилзал (Земетресение), които са по-мощни и с по-голям обсег от „Катюша“.

Ракети в Ливан, сочещи към Израел
Снимка: iStock

Произведените в Иран ракети Falaq 2, използвани за първи път през юни, могат да носят по-голяма бойна глава от използваните преди това Falaq 1.

Противотанкови снаряди

„Хизбула“ използва противотанкови ракети през войната от 2006 г. и ги разположи отново, включително произведените в Русия „Корнет“.

Също така е използвал произведената в Иран управляема ракета, известна като al-Mas, според доклад на проиранската арабска телевизия al-Mayadeen.

Противотанкови ракети Корнет
Снимка: iStock

 

Al-Mas може да удря цели извън линията на видимост, следвайки извита траектория, което позволява да нанася удари отгоре, се казва в доклад на израелския изследователски и образователен център Alma.

Ракетата е част от „семейство оръжия“, произведени от Иран чрез „обратно инженерство“ на базата на израелските ракети Spike, се казва в доклада.

Зенитни ракети

„Хизбула“ е сваляла израелски дронове няколко пъти по време на този конфликт с помощта на ракети земя-въздух, удряйки израелските дронове Hermes 450 и Hermes 900.

Въпреки че дълго време се смяташе, че „Хизбула“ притежава противовъздушни ракети, тези атаки отбелязаха първия път, когато групата използва тази способност.

Групировката е съобщавала, че е стреляла по израелски военни самолети, принуждавайки ги да напуснат ливанското въздушно пространство, без да казва какъв тип оръжие е използвала. Нито един изтребител на Тел Авив не е бил поразен.

Дронове

„Хизбула“ извършва множество атаки с експлозивни дронове и каза, че използва дронове, които могат да хвърлят бомба и да се върнат обратно в Ливан.

При някои атаки са изпращани дронове, за да отвлекат вниманието на израелската противовъздушна отбрана, докато други са насочвани към цели.