Мъртва риба изплува на плажа в Чумпхон, Тайланд. Вероятната причина за това е свръхрастежа на планктон в следствие на климатичните изменения, съобщава агенция Ройтерс.
Хиляди мъртви риби бяха изхвърлени по дължината на 4-километровата плажна ивица в южната провинция Чумпхон. Според Тон Тамрогнавасават, зам.-декан на Факултета по рибарство към университет „Касецарт“, причината е в цъфтежа на планктон - естествено явление, което води до понижени нива на кислород във водата и кара рибата да се задушава.
„Промените в климата стимулират този природен феномен. Различни природни явления - като побеляването на корали или цъфтежа на планктон, са се случвали естествено от хиляди до десетки хиляди години. Въпреки това, когато настъпи глобално затопляне, тези процеси се засилват и негативните явления стават все по-видими и чести“, обяснява Тон Тамрогнавасават.
Според местните власти цъфтежът на планктон се случва един или два пъти годишно и обикновено продължава около два-три дни. Служителите са взели проби от морска вода за допълнителна оценка и анализ на ситуацията.
Горещите вълни в световен мащаб се превърнаха в нарастващо безпокойство тази година. Вече имаше изхвърляне на мъртва риба по плажовете в Тексас, както и предупреждение за свръх цъфтеж на водорасли по британското крайбрежие в резултат на повишаване на температурата на водата. Глобалните температури на морската повърхност за април и май са били най-високите, регистрирани през тези месеци, според Британската метеорологична служба.
„Независимо дали става въпрос за Австралия и места като Големия бариерен риф, или за места в Англия, която страда от горещите вълни в момента, това ще бъде пагубно за местните екосистеми“, коментира и Сара Пъркинс-Къркпатрик, климатолог от Университет на Нов Южен Уелс в Австралия.