Електроразпределителните дружества искат поскъпване с около 9% за електроенергията от 1 януари. Най-голямо е планираното поскъпване в Североизточна България. Там от Енерго-про предлагат повишение с над 9 на сто.
В Централна и Югоизточна България предложеният ръст от ЕВН е с малко под 9 процента. Подобно увеличение се очаква да плащат и в Западна България, по предложение на „Електрохолд“.
Докладът на КЕВР за поскъпването в някои отношения е „консервативен", коментира бившият енергиен министър Румен Радев.
„Калкулациите, които те са направили, позволяват относително по-малък ръст. Ако отчитат пазарните цени и съответно калкулацията за прогнозна пазарна цена за базов товар до 220,03 лв. както са го определили при първоначално решение, което беше за 173,09 лв. виждаме една разлика от 43 лв. Това е съществено увеличение. Истината е, че след това намират резервите през преразпределение“, посочи той.
По думите му следващата година цените на тока ще са по-високи.
„Очаквам за първото и второто тримесечие на 2025 г. цени от порядъка на 116 лв., респективно малко над 80 евро на мегаватчас, което означава въпросните около 99-100 евро за първото полугодие на 2025 г. Горе-долу калкулациите тук са аналогични, което значи, че нямаме съществени различия“, каза Радев.
Бившият енергиен министър каза, че у нас има нарастващ интерес и увеличение на битовото потребление.
„Проблем в специалните институционални подкрепи, които полагаме, е че не разграничаваме платежоспособния от неплатежоспособния. Такава диференциация е жизненоважна и трябва да се случи у нас. Не можем да продължаваме с повсеместна и за всеки интензивна подкрепа и подпомагане от страна на държавата. Колкото повече потребява някой, защото е заможен, толкова по-голяма подкрепа получава“, коментира бившият министър на енергетиката.
Енергийният регулатор ще разгледа цената на тока утре.
Миньорският данък
„Аргументите в плановете на служебният кабинет са, за да намерят допълнителни приходи и да успеят в максимална степен да ограничат потенциален дефицит. Отделен въпрос е дали това е удачно да става през специфична секторна намеса. По-скоро моето впечатление е - не“, каза Румен Радев.
„Това е сектор, в който са заети около 40 000 души, генерира близо 5% от БВП и е от малкото сектори, в които нормативната уредба позволява устойчиво развитие. Това е изключително капиталоинтензивен сектор“, добави той.
По думите му първоначалните предложения са били изключително нелепи.
„Ставаше дума за 15%, с които се облага като основа количеството добита суровина по оценки цени. Колеги се бяха престарали имаше нелепа грешка в частта за добив на природен газ, оценката беше 1000 лв. за кубичен метър природен газ. Вероятно са имали предвид 1000 кубични метра. Многократно в сектора съм виждал хора на отговорни позиции, които не правят разлика между мегават или мегаватчас. Първият запис беше толкова нелеп, че предполагаше близо ¼ изземване на приходите от тези компании“, коментира бившият енергиен министър.
Целия разговор гледайте във видеото.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK