4 месеца след приемането на България в Шенген и заплахите от български политици, депутати и евродепутати, че страната ни ще се превърне в мигрантско гето ви предлагаме различна гледна точка към темата „Миграция“.

Тя идва от Германия, където преди Великден християндемократи и социалдемократи постигнаха коалиционно споразумение.

Но въпреки това дебатите за съдбата на чужденците в страната остават.
Миграцията остава сред най-трудните теми, по която двете страни трябва да сближат позиции.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Текстовете в споразумението предвиждат желаните от християндемократите по-строги мерки – като засилен контрол на границите, повече депортации и край на програмите за доброволно приемане на семействата на бежанци.

В същото време правителството ще предлага повече курсове по немски език и специализирани обучения за чужденци, които са улеснят тяхната интеграция.
А в центъра на Берлин един ресторант показва как не курсове, а езикът на вкусната храна дава шанс за някои мигранти.

Идеята е на германеца Андреас Толке, който помага на бежанци да изкарват прехраната си и да открият своето призвание в света на гастрономията.
Главният готвач е Рами. Пристига от Сирия през 2015 г. и превръща любовта си към готвенето в свое призвание.

„Случайно се запознах с една германка. По това време търсех работа, защото нямах никакви пари, а и исках да помогна на семейството си в Сирия – животът там беше много тежък. Понеже не говорех немски, не успявах сам да намеря никаква работа. Накрая получих предложение да работя на черно. Обадих се и споделих на жената. Тя ми каза: „Рами, моля те, изчакай 48 часа“ и малко след това ми изпрати адреса на този ресторант. Веднага ми предложиха договор и започнах работа като сервитьор. Прекарах тук 18 месеца. Междувременно екипът на ресторанта ми помогна да си уредя документите и да си намеря жилище. Всичко беше прекрасно“, спомня си Рами.

Снимка: btvnovinite.bg

Мази е все още младеж, когато е принуден да избяга от родината си Иран и да потърси убежище в Германия. Днес той се обучава професионално за ресторантьор.

„Първоначално бях настанен в бежански лагер в Бранденбург, където нямаше нито езикови курсове, нито работа. Кандидатствах за различни позиции и обучения, но никой не ме приемаше. Разбрах за програмата чрез приятел, който познаваше Андреас. Мечтаех да се преместя в Берлин, но без работа или обучение това беше невъзможно. Така ми помогнаха и ми предложиха възможност за обучение“, разказва Мази.

Снимка: btvnovinite.bg

Инициаторите на този социален проект бързо установяват един съществен проблем: срещите между германците и бежанците в ежедневието са редки, а езиковите умения и местните контакти са изключително важни. Липсата им пречи за интеграцията на бежанците.

„Всеки, който идва тук, знае, че в ресторанта работят бежанци, които не говорят немски. Това означава, че когато се опитвам да разговарям с някого, ще правя милион грешки. Но клиентите вместо да ми се присмиват, ми помагаха да се подобря. Радвах се, защото въпреки грешките те ме разбираха и дори ми даваха съвети кои думи да ползвам“, споделя още Рами.

Вече 6 години ресторантът продължава да подава ръка на хора от различни култури и части на света, потърсили убежище в Германия.

Това, което прави впечатление, е, че ресторантът е доста пълен, а кухнята тук се е превърнала в модерен микс от вкусове от Иран, Сирия, Ирак и, разбира се, нотка германски привкус.

Някои от бившите служители вече са продължили развитието си в кулинарията извън вратата на малкото берлинско бистро. И докато едни създават ястия за влиятелни личности в Германия, Рами се връща там, откъдето започва – но този път като ментор.

Снимка: btvnovinite.bg

И така във време, когато в Германия често се изразява скептицизъм към бежанците, един ресторант доказа как вкусна храна и щипка търпение могат да се превърнат в мост към успешната интеграция.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK