Експерименталният самолет, задвижван със слънчева енергия "Слънчев импулс" (Solar Impulse), ще се опита да осъществи полет от Швейцария до Мароко през май или юни тази година.

Летателният апарат трябва да измине разстоянието от 2500 км без нито една капка гориво. Полетът трябва да съвпадне с пускането в експлоатация на най-голямата слънчева термоцентрала в света в района на Уарзазат. Това ще бъде най-дългият преход за "Слънчев импулс" след полета му миналата година от Париж до Брюксел.

Самолетът, пилотиран от Бертран Пикар и Андре Боршберг, трябва да достигне до мароканската дестинация за 48 часа, като ще прелети над Пиренеите и Средиземно море. Двамата пилоти ще се сменят, като кратко кацане е предвидено в Мадрид.

"Слънчев импулс" е първият в света пилотируем самолет, който е в състояние да лети със слънчева енергия неограничено дълго, като енергията се натрупва и съхранява в акумулаторни батерии.

Машината, която е с теглото на автомобил, а с размах на крилете колкото на един от най-големите пътнически самолети в света, използва единствено слънчевата светлина.

"Слънчев импулс" се задвижва от четири електрически двигателя с обща мощност 40 конски сили. Самолетът вече направи успешен денонощен полет, както и полети в условия на тъмнина.

Летателният апарат, целящ да пропагандира използването на алтернативната енергия, беше представен за първи път пред публика през юни 2009 г., а първият си полет извърши на 3 декември 2009 г.