Водещи световни учени призоваха за спиране на изследванията за създаване на микроби с „огледален живот“ на фона на опасения, че синтетичните организми биха представлявали „безпрецедентен риск“ за живота на Земята, пише "Гардиън".

Международната група от нобелови лауреати и други експерти предупреждават, че огледалните бактерии, изградени от огледални изображения на молекули, открити в природата, могат да се установят в околната среда и да преминат през имунната защита на естествените организми, излагайки хората, животните и растенията на смъртоносен риск от инфекции.

Въпреки че изграждането на жизнеспособен огледален микроб вероятно ще отнеме поне десетилетие, нова оценка на риска повдигна толкова сериозни опасения за организмите, че групата от 38 души призова учените да спрат работата за постигане на целта и поиска от финансиращите да изяснят, че повече няма да подкрепят изследването.
 
„Заплахата, за която говорим, е безпрецедентна“, каза проф. Вон Купър, еволюционен биолог от университета в Питсбърг. „Огледалните бактерии вероятно биха избегнали много реакции на имунната система на хора, животни и растения и във всеки случай биха причинили смъртоносни инфекции, които биха се разпространили без контрол.“

Експертната група включва д-р Крейг Вентър, американският учен, който ръководи усилията за секвениране на човешкия геном през 90-те години на миналия век, и нобеловите лауреати проф. Грег Уинтър от университета в Кеймбридж и проф. Джак Шостак от университета в Чикаго.

Много молекули за цял живот могат да съществуват в две различни форми, всяка от които е огледален образ на другата. ДНК на всички живи организми е изградена от „десни“ нуклеотиди, докато протеините, градивните елементи на клетките, са направени от „лявоориентирани“ аминокиселини. Защо природата работи по този начин не е ясно: вместо това животът може да е избрал лява ДНК и десни протеини.

Учените вече са произвели големи, функционални огледални молекули, за да ги изследват по-отблизо. Някои дори са предприели малки стъпки към изграждането на огледални микроби, въпреки че изграждането на цял организъм от огледални молекули е отвъд днешното ноу-хау.
Огледалните молекули могат да бъдат превърнати в терапии за хронични и трудни за лечение заболявания, докато огледалните микроби могат да направят съоръженията за биопроизводство, които използват буболечки, за да произвеждат химикали, по-устойчиви на замърсяване.

Последните опасения относно технологията са разкрити в доклад от 299 страници и коментар в списание Science. Въпреки че е ентусиазиран за изследването на огледалните молекули, докладът вижда значителни рискове в огледалните микроби и призовава за глобален дебат върху работата.

Освен че причиняват смъртоносни инфекции, изследователите се съмняват, че микробите могат да бъдат безопасно задържани или държани под контрол от естествени конкуренти и хищници. Съществуващите антибиотици също е малко вероятно да бъдат ефективни.

„Освен ако не се появят убедителни доказателства, че животът в огледалото не би представлявал извънредна опасност, ние вярваме, че не трябва да се създават огледални бактерии и други огледални организми, дори и тези с инженерни мерки за биозадържане“, пишат авторите в Science.

„Затова препоръчваме изследванията с цел създаване на огледални бактерии да не бъдат разрешени и финансиращите да заявят ясно, че няма да подкрепят такава работа.“

Д-р Кейт Адамала, синтетичен биолог от Университета на Минесота и съавтор на доклада, работеше за огледална клетка, но промени курса миналата година, след като проучи подробно рисковете.

„Не трябва да създаваме огледален живот“, каза тя. „Имаме време за разговор. И това е, което се опитвахме да направим с този документ, да започнем глобален разговор.

Професор Пол Фриймонт от Imperial College London, който не участва в доклада, го нарече „отличен пример за отговорно изследване и иновации“.

„Въпреки че авторите ясно посочват необходимостта от открит и прозрачен дебат относно развитието на огледални живи организми, има също така необходимост да се идентифицират обещанието и положителните употреби на огледалната химия в биологичните системи, макар и в ограничен и може би бъдещ регулиран начин“, каза той.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK