Червената огнена мравка, която е един от най-инвазивните видове в света, е открита в Европа за първи път, според ново проучване, публикувано в научното списание Current Biology, съобщава Си Ен Ен.
Внесената мравка, която има научното име Solenopsis invicta, е родом от Южна Америка, но се е разпространила в голяма част от Съединените щати, Мексико, Карибите, Китай и Австралия през последния век.
Тези насекоми могат да бъдат агресивни, когато бъдат обезпокоени и ухапването им може да бъде болезнено, което дразни кожата и може да причини алергични реакции. Мравката може също да увреди посевите и местните екосистеми.
Учените съобщиха, че са идентифицирали 88 гнезда на червени огнени мравки, разположени близо до град Сиракуза в Сицилия, Италия.
"Solenopsis invicta е един от най-лошите инвазивни видове. Може да се разпространи тревожно бързо“, каза в изявление водещият автор на изследването Матиа Менчети, изследовател в Института по еволюционна биология в Испания.
„Намирането на този вид в Италия беше голяма изненада, но знаехме, че този ден някога ще дойде“, каза Менчети.
Досега червени огнени мравки са били открити във вносни продукти в Испания, Финландия и Холандия, но колония никога не е била потвърждавана преди това, казаха авторите на изследването.
Не е ясно как или кога огнените мравки са попаднали в Италия. Изследователите зад проучването смятат, че насекомите трябва да са пристигнали на транзитен пункт с много човешка дейност, като пристанището на града.
Местните хора съобщават за увеличаване на ухапванията от мравки от 2019 г. насам.
Генетичният анализ на мравките разкри, че те най-вероятно са се разпространили от Съединените щати или Китай, където Solenopsis invicta също е инвазивен вид.
Мравките скоро могат да се разпространят в цяла Европа, предупредиха изследователите, тъй като 7% от континента - включително големи градски райони като Барселона, Рим, Лондон и Париж - има климат, който е подходящ за вида.
Инвазивните видове струват на света поне 423 милиарда долара всяка година, тъй като водят до изчезване на растения и животни, застрашават продоволствената сигурност и изострят екологичните катастрофи по целия свят, показва доклад, подкрепен от ООН миналата седмица.