Сблъсъци между полицията и таксиметрови шофьори избухнаха днес в Париж по време на протест срещу мобилни приложения като „Uber”, които според таксиджиите са нелоялна конкуренция.
Парижките таксиметрови шофьори стачкуват с аргумента, че мобилните приложения подлагат на риск препитанието им.
В западната част на френската столица силите на реда бяха замервани с камъни, опитвайки се да отблокират пътното движение в двете посоки на околовръстното шосе, прекъснато от стачкуващи шофьори на таксита, издигнали барикади и запалили гуми на пътя, предаде Франс прес.
Полицията беше принудена да използва сълзотворен газ, информира Асошиейтед прес, цитирана от БТА. 20 души са арестувани при безредиците, съобщи Ройтерс.
Стачката на таксиметровите шофьори се очаква да бъде най-сериозната през днешния ден на социални протести, мобилизиращи също така авиодиспечерите, преподавателите и държавните служители. Очакват се сериозни нарушения на пътния трафик около двете парижки летища „Роаси” и „Орли”.
Водачите на таксита са призовани да се мобилизират в цяла Франция, за да протестират срещу дейността на техните конкуренти от сектора на туристическите автомобили с шофьор Ве Те Се (VTC). По данни на префектурата общо 1200 таксиметрови коли участват в протестите на различни места, като край Орли шофьорите пропускат само стачкуващи таксита, а обстановката е напрегната.
През юни миналата година при подобен протест имаше случаи на насилие. Тогава таксиметровите шофьори се надигнаха срещу американската нискотарифна услуга "UberPop" на американския гигант "Uber".
По-късно "UberPop" беше забранена, но секторът още не се е успокоил, тъй като дейността на такситата в Париж се е свила между 20 и 30 процента.
Стачката в таксиметровия сектор съвпада с прояви на недоволство на около 5,6 милиона държавни служители, подложени на режим на строги бюджетни икономии от юли 2010 година, като няколко синдиката призовават за демонстрации с искане да бъде увеличена покупателната им способност.
Към очакваните между 110 и 120 протестни шествия в цялата страна се очаква да се присъединят и преподаватели, които протестират срещу реформата в системата на основното образование.
Поради участието на авиодиспечерите в протеста Главна дирекция на гражданската авиация (DGAC) призова авиокомпаниите да отменят превантивно 20 процента от полетите си днес. Очакват се нарушения в графика в цялата страна.
Освен от спада на покупателната способност, синдикатите изразяват недоволство и от загубата на работни места в ключови сфери от държавния сектор. Според тях извън обявеното след атентатите увеличаване на щата в полицията и правосъдието през 2016 година, от 2007 година са закрити общо 150 000 работни места в държавния сектор. Профсъюзите настояват за създаване на нови позиции, по-специално в болниците.