Модернизираната Централна гара в София официално започна работа от днес. На церемонията по откриването присъстваха премиерът Бойко Борисов, транспортният министър Ивайло Московски, както и кметът Йорданка Фандъкова.
Месечният капацитет на гарата за пътници е между 800 хиляди и един милион. Модернизацията струва 62 млн. лева и нейното проектиране отне половин година, а изпълнението – две години, като това беше направено без гарата да спира работа.
Сградата е с подсилена конструкция и с повишена достъпност по новите европейски стандарти. Подменени са настилката, ескалаторите и електронните табла на перона и коловозите. Съоръжението е енергийно ефективно и вече има втори етаж с ресторанти, детски кът, фитнес център и зала за спорт на закрито, която лично премиерът тества за футбол на малки вратички.
Сигурността ще бъде обезпечавана от 196 нови камери, които са монтирани навсякъде – в чакалнята, по касите и на пероните.
"Виждате на 2-3 дни даваме на българите това, което са мечтали да видят", каза още Борисов при откриването на съоръжението, предаде БГНЕС.
Той благодари на свещениците, които осветиха с водосвет обновената гара. „Както е писано в Книгата - “Без Господа нищо не може да се направи“, каза премиерът.
Той допълни, че в дните на смирение преди Великден иска да поздрави екипите, които са работили, да пожелае на милионите пътници да се чувстват уютно и комфортно.
Според Борисов е хубаво да има снимка как е изглеждало мястото преди и как изглежда сега, както и снимки на „Лъвов мост“, „бул. „Мария Луиза“ и метрото.
Премиерът посъветва Йорданка Фандъкова да се усмихне истински и да не обръща внимание на злосторниците.
„Мъката им е голяма и е хубаво и те (злосторниците бел. ред.) да се смирят. Казах й представи си, Данче, ако сме на тяхно място - 20 години нищо не сложил, тухла върху тухла, само разбивано и изведнъж гледат - едно след друго толкова хубави неща. То е голяма мъка. Много им е тежко. Затова оставете ги, не им обръщайте внимание“, нареди Бойко Борисов.
„Оставете хората да ползват това, което сме направили“, допълни Борисов.
До четири години цялото железопътно трасе в Южна България ще бъде модернизирано за скорост до 200 километра в час, каза пред журналисти министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски след откриването на гарата.
Тя е готова за експлоатация, остават само довършителни работи в отделни помещения, но до дни и там ремонтът ще приключи, допълни министърът.
На 16 май с министър-председателя Бойко Борисов ще тръгнем от ГКПП "Капитан Андреево" с влак, за да проверим трасето, каза министърът. На практика трасето от пристанище "Бургас" и от ГКПП "Капитан Андреево" до гара "Септември" е готово за скорост до 200 км/ч, каза Московски.
Сега текат процедурите за отсечките от Септември - Елин Пелин и София - Драгоман", за да може да се направи връзка между сръбската и турската граница и Бургас - сръбската граница, допълни той.
Паралелно с обновяване на инфраструктурата БДЖ трябва да се подготви с процедура за нови влакове, каза Московски.
Пари за нови влакове ще дойдат от концесията за летище "София". Процедурата за концесията утре ще бъде пусната за съгласуване и след две седмици ще бъде гледана от Министерски съвет, обясни министърът.
Политическото ни решение е да има приватизация на "БДЖ-Товарни превози", проблемът е че няма желаещи да го купят, каза още министърът.
Ако няма сделка за дружеството, в Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол има план за оптимизация и преструктуриране, за да се спре със загубите. Оперативните загуби на "БДЖ-Товарни превози" намаляват през миналата година с около 30 процента, но остават 15-20 милиона лева годишно, уточни Московски.