500 души напускат къщите си, след като експертите се произнесоха, че сградите са опасни. Десетки други са бездомни от четвъртък, когато водната стихия помете жилищата им.
Илко Колев и роднините му живеят в един от центровете за настаняване на общината. Приютяват ги тук, след като приливната вълна в Аспарухово отнася къщата им. Оцеляват по чудо.
Повечето бедстващи домакинства предпочитат другата опция за помощ, която предлага общината - плащане на наем за жилище в рамките на три месеца. Затова и в този център живее само още едно семейство.
Илко и близките му все още не могат да се опомнят от кошмара. За първи път вижда дома си, след разчистването на руините.
Разрушаването на първата неспасяемо пострадала къща се извършва почти изцяло "на ръка"
Междувременно в кризисния център на община Аспарухово, психолозите продължават да работят почти денонощно с хората, преживели ужаса на потопа.
„Имат нужда някой да им предоставя структурирана информация, да ги изслушва, да поплачат с някого, въобще някой, който да може да съпроводи техните преживявания”, обясни специалистът Константин Воденичаров.
Не по-малко заети са и юристите на общината.
Все още има риск
Още един проливен дъжд би довел до ново свлачище, прогнозират геолозите.
„Това свлачище продължава да се движи и в момента, има пресни пукнатини. Освен това, голяма роля за активизиране на свлачището играе ерозията в дерето, която подкопава основите на склона”, каза доц. Николай Добрев от БАН.
Хората в опасния район се молят дъждът да не ги свари, докато изнасят покъщнината си.
Започна събарянето на най-опасните къщи, които бяха описани от комисия през последните два дни. Част от пострадалите сгради подлежат на ремонт, но други са неспасяеми. Заради специфичния район, който не позволява влизането на тежка техника, първите постройки бяха срутени на ръка с кирки и чукове.
Утре събарянето на опасни къщи продължава.