Младежи се обявяват срещу лобистки промени в Закона за висшето образование, които не засягат еднакво частната и публичната собственост на територията на Студентски град. Според протестиращите законът трябва да бъде валиден за всички. В протестно писмо, адресирано до парламента, те предлагат прилагането на първоначалните промени с леки изменения.

"На второто гласуване на промените в Закона за висшето образование в Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта се появи ненадейно един лобистки текст, който запазва статута на частните заведения в Студентски град, а премахва заведенията от публичната собственост. Смятаме, че законът трябва да бъде валиден за всички ".

Това съобщи пред журналисти в парламента, председателят на Съюза на младите и студентите Румен Захариев. По негови думи според една от поправките в текста, ограниченията за работното време няма да засягат частите заведения в Студентски град, а само тези, които са собственост на университетите.

Това провокира младежите да внесат протестно писмо в парламента, което е адресирано и до други основни институции в страната. Според тях подобна поправка грубо демонстрира неравноправието между публичната и имотна частна собственост.

Според студентите настоящият лобистки текст не може да гарантира подобряване на обстановката в студентските градове, а единствено ще предразположи продажбата на алкохол и риска от криминални проявления в и около развлекателните обекти, а шумът ще се пренесе в самите общежития.

От Съюза на младите и студентите предлагат приемане на първоначалния вариант на промяната в Закона за висшето образование с допълнение, гласящо:

„Заведения за хранене и развлечение, подлежащи на категоризация по Закона за туризма с работно време след 23 часа не могат да се помещават или да отстоят на по-малко от 100 метра от всяка една най-близка точка на студентски общежития. Игрални зали и казина, намиращи се на отстояние по-малко от 100 метра от студентско общежитие, съгласно Закона за хазарта към деня на влизане в сила на този закон следва да прекратят дейността си след изтичане на лиценза, издаден от Държавната комисия по хазарта, но не по-късно от 8 месеца”. Във варианта на новите поправки този срок е 5 години.

Председателят на Съюза на младите и студентите зави, че ако исканията им не бъдат чути от депутатите, може да се стигне до организирани протести.