Макар и седнал в депутатското кресло, лидерът на ГЕРБ продължава да практикува любимото си хоби от времето, когато беше премиер – да открива нови обекти. На 24 май той присъства на рязането на лентата на подземния музей на базиликата „Света София”.
„София става средище на музеи, след като десетилетия наред комунистите не бяха правили нищо,” заяви Борисов, а на въпрос дали разкопките му харесват, отговори категорично: „Е, нали съм го правил аз, какво да не ми хареса?”, цитира го агенция „Фокус”.
Борисов изтъкна, че още преди откриването на музея е водил там поне десетина чуждестранни делегации. „Всички, като отидоха в Брюксел след това, казаха: „Бойко, ние не Ви познаваме. Вие сте уникални в своята същност като държава,” разказа още той.
„Като дойдат делегации, като отидат на Ларгото, като дойдат тук, и на "Александър Невски", Боянската църква, крепостта Урвич... Целият център става едно средище на музеи, което е прекрасно за България. Десетилетия наред комунистите не бяха правили нищо, и това го потвърдиха знатни имена в българската археология, като проф. Николай Овчаров, архитект Васил Китов, с които имах честта 4 години да работя като премиер и преди това - като кмет, за да се случат всички неща сега. Разбира се - и Данчето Фандъкова, която пое след мен и ги разви много активно,” каза още Борисов.
Кметът на София Йорданка Фандъкова посочи, че в изграждането на музея са вложени около 5 млн. лв. Въпреки че обектът е държавна собственост, Столична община е вложила в него около 2 млн. лв. общински пари.
„За мен е изключително вълнение, на този прекрасен празник 24 май, най-подходящия ден, да отворим за посещение може би най-ценния музей, а именно археологическия музей под базиликата „Св. София”.
Съпричастна съм с изграждането и работата в този музей през последните 7 години и затова споделям вълнението на всички, които са работили цяло столетие,” каза Фандъкова.
Тя също благодари на всички, които са имали активно участие по работата за базиликата „Св. София” – архитект Васил Китов, екипа на архитект Васил Китов, екипа на Петър Митанов, проф. Божидар Димитров.
Зам.-кметът на Столична община с ресор култура Тодор Чобанов определи откриването на базиликата като историческо събитие, резултат на повече от 100 години работа.
„2000 години история са събрани тук, 2000 години от европейската цивилизация, 1800 години на християнството, са събрани тук,” каза Чобанов.