Попадналият в търговската мрежа спанак с листа татул продължава да е водеща тема и днес. Количеството в склада на пловдивския производител е с предписание да бъде унищожено. Беритбата на съмнителния зеленчук е спряна. Така няма опасност от рецидив в търговската мрежа, успокоиха от Агенцията по храните в Пловдив.
Инспекторите от агенцията по храните продължават проверките и изземват наличните количества от магазините.
„Искаме да призовем и гражданите, които вече са си закупили и може би има в хладилниците останал от този спанак, с производител от Пловдив, просто да не го консумират, а да го върнат в обекта от който са го закупили”, призова директорът на инспекцията по храните в Търговище д-р Анелия Цонева.
Агенцията за безопасност на храните очаква до дни информацията от търговската мрежа за продаденото количество опасен спанак.
От първо лице
Галин Иванов от Попово и съпругата му се почувствали зле, минути след като яли от спанака. Купили го от верига хранителни магазини.
„Жена ми се свлече на дивана и каза – нещо ми стана, в тоя момент и аз започнах да чувствам нарушение в зрението и веднага потърсихме спешна помощ в Попово… Бяхме в доста тежко състояние,особено жена ми халюцинираше, имам чувството че в линейката изпадаше в безсъзнание”, разказа мъжът.
Айлин Садък от Търговище също пазарувала в хипермаркет: „В момента в който тръгвам да го готвя, намирам някакви стръкчета които са по различни от това на спанака и добре, че ги мих листенцата едно по едно и не попаднаха в храната на детето”.
Симптомите
Симптомите при отравяне с татул се появяват до няколко часа след консумация. Те са халюцинации, сухота в лигавиците, сърцебиене и нарушено зрение.
Лечението се провежда с медикаменти, а зеленото растение е най-опасно за децата и възрастните над 70 години, предупреждават токсиколози.
„Сърдечно-съдови проблеми, които имат, хора, които имат ритъмни, проводни, нарушения, хора, които имат високо кръвно – в една възбудна ситуация те по принцип ще качат още кръвното и от там вече могат да възникнат всякакви видове усложнения от основните системи на организма”, посочи началникът на спешната токсикология във ВМА д-р Детелина Перчемлиева.
Четирима души са били приети в „Пирогов” след консумация на спанак в последните седмици, уточниха от спешната болница.
Още на 28 октомври потребители алармират в социалните мрежи за купеното от магазина.
Производителят
Спанакът е отгледан край пловдивското село Златитрап. Производителят казва, че зеленчукът, който има сертификат за качество по международни стандарти, се прибира механично от полето.
„Хората, които стоят тук, на лентата, правят първичното сортиране, когато видят нещо, което не е спанак, в случая може да е плевел, изсъхнала клонка, жълти листа, бучка пръст и всичко, което не би трябвало да е в пакета, се отстранява”, подчерта Ивайло Малджански.
Земеделецът сортирал спанака си в склад без регистрация в Агенцията по храните, но след наложен акт, това е направено.
Според асоциацията "Активни потребители" от БАБХ трябва веднага да съобщят марката на продукта. "Като не се съобщава името на продукта, се уреждат и интересите на потребителите, и риска за здравето, и всички останали производители, защото хората спират да купуват", коментира Богомил Николов.
Отговорът на БАБХ - юридически това не може да стане. Отговорност имат търговците. За проблема с татула в спанака контролният орган не е информирал и европейската система за бързо предупреждение за храни и фуражи, защото партидата не е напускала територията на България.