МВР отново обмисля командироването на полицаи от страната на границата, научи bTV от свои източници. Окончателно решение за това все още не е взето.

Идеята става ясна дни след поредния инцидент с гранични полицаи.

Според източниците на bTV, въпреки че в края на декември беше отменено командироването на полицаи на българо-турската граница, връщането им там се подготвяло отново в началото на май. От няколко места в страната дори вече били в готовност да изпратят свои служители.

“Имаше изпратено писмо, с което се подготвяха служителите. Направиха се списъците и командироването може да стане всеки момент. Един полицай от районно управление, командирован на граничната бразда, е едно скъпоплатено държавно чучело. Неговата роля е като на пауна в зоопарка - да пери пера, за да го виждат отдалече”, посочи Иван Павлов от синдиката на служителите в МВР.

От МВР нито потвърдиха, нито отрекоха. Обсъждали различни варианти, които зависели от ситуацията на границата.

Разминаване за пенсионирането

В същото време напрежение тлее и заради пенсионната реформа. Синдикатите не са съгласни да се пенсионират на 52 години и 10 месеца.

Сред потърпевшите е Васил Петров от Русе, който е в системата на МВР от 22 години: „По-големият проблем са условията при нас. За да са 55, трябва да има някакви условия. В тия години не се сме взимали едни униформи. Може би това е целта на реформата - да няма много пенсионери, защото касата е празна”.

Дали ще се премине към протести, все още не е ясно. От ръководството на МВР отказаха коментар по темата, докато не бъде окончателно приет пакетът с пенсионни промени.

Това ще се случи идната сряда на заседание на кабинета. Тогава ще разберем и дали напрежението ще бъде потушено с компромис, обсъждан в последните дни - пенсионната възраст да бъде не 55, а 53 години.