Шестима са излекуваните от коронавирус с прелята кръвна плазма на вече оздравели пациенти. Наплив от желаещи да станат донори има във Военно-медицинската академия - единствената болница, в която този метод се прилага.

След като печели битката със заразата и има антитела, Борислав Лазаров става първият донор на кръвна плазма у нас.

Снимка: btvnovinite.bg

„От това няма по-голяма радост, при положение, че знам какво е“, казва Борислав.

Снимка: btvnovinite.bg

Чрез кръвната плазма шестима са оздравели, подобрява се състоянието и на още един. Починал е един, с онкологично заболяване. Доцент Георги Попов от Клиниката по инфекциозни болести обяснява, че лечението се прилага при среднотежки пациенти, не и при такива на апаратна вентилация.

Снимка: btvnovinite.bg

„Успеваемостта ни е 86%. Едно освежаване на болните, едно подобряване на клиничните симптоми, а именно температурата, кашлицата, задуха“, казва доц. Попов.

Снимка: btvnovinite.bg

Над 10 оздравели са дарили кръвна плазма, а общо над 50 искат да станат донори. Трябва да са минали поне 14 дни, след като са излекувани и нямат придружаващи заболявания.

Снимка: btvnovinite.bg

„Използваме най-модерният метод за изолиране на плазма, това е така наречената апаратна плазмофереза - метод, който използват лекарите от болницата Сан Матео в Милано“, разкрива проф. Румен Попов, началник на Центъра по трансфузионна хематология във ВМА.  

В момента във Военно-медицинската академия се съхраняват четири сакчета с кръвна плазма в хладилник, при минус 51 градуса.

Плазмата на Борислав вече е излекувала болен. Сега оздравелият иска да дари кръв.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement