Много от заявленията за гласуване, подадени от Турция, са изпратени от един и същи IP адрес, установи ЦИК след сигнал на граждани. В утрешния си брой в.”Сега” пише, че съмнителните заявления са над 4000 – колкото са необходими за откриването на 100 секции.
Макар да са засечени няколко адреса, пуснали стотици заявления, според компютърните специалисти от „Информационно обслужване”, това не значи обезателно, че става въпрос за попълване на множество формуляри от един компютър. Причината – възможно е всички клиенти на даден Интернет доставчик да имат един IP адрес.
Това беше и причината представителите на БСП и ДПС в ЦИК да се възпротивят на искането на Ивайло Ивков от квотата на Синята коалиция комисията да уведоми за случая Комисията за защита на личните данни, която пък да възложи на ДАНС и прокуратурата проверка.
Според Ерхан Чаушев от квотата на ДПС не могат да бъдат предприети никакви ограничителни действия "на базата на журналистически квалификации от рода на контролиран вот".
Все пак ЦИК ще поиска справка от "Информационно обслужване" за всички IP адреси, от които са пращани заявленията за гласуване в чужбина.
Според Изборния кодекс, освен Интернет страницата на ЦИК има и „аналогов” начин за подаване на заявление за гласуване в чужбина – за целта то трябва да е подписано саморъчно и подадено лично или изпратено по пощата чрез писмо до дипломатическото или консулското представителство на България в съответната държава.