Екип на bTV тръгна по следите на две схеми за търговия с вота в Северозападна България. Асен Мончов от козлодуйското село Бутан, едно от най-големите села в района с над 3000 души население, е препоръчан от местните като един от най-опитните дилъри на гласове.
На място казват, че е „на свирене”. Под „свирене” се разбира предизборен митинг на ДПС в Криводол. Заради събитието екипът се среща с Асен късно вечерта. На любителски кадри в YouTube се вижда, че той и жена му наистина са били на митинга, зад сцената.
На сцената пък е депутатът от ДПС Камен Костадинов. „Моята молба към вас е, както досега сте ни подкрепяли, както миналата година, да отидете със самочувствието на европейци, да гласувате за номер 29 от интегралната бюлетина и да знаете, че ще имате истински защитници на вашите интереси на вашите права в ЕС. Благодаря на всички вас, които са били около българския парламент, когато една друга група от платени хора, се опитваха да съборят правителството”, казва той от трибуната.
Екипът под прикритие иска помощ от Асен за гласове, но се оказва закъснял. „Не мога да излъжа Сали. Разбери, че знаят, че съм от ДПС, помагам... Някак си съм суеверен и...”, разказва той, без да знае, че е записван. „Уговорени са тия хора. Тая вечер ще има леш там. Обещал съм, повярвайте ми... Тая вечер, ако бъдете там, може би да се засечем. Цялата махала е 1683 гласоподаватели”, допълва Асен.
Той обаче признава, че не е единственият дилър в махалата. „Разделили са и за Евророма. За БСП, бе. Бареков има там, кажи го, 10 семейства”, обяснява Асен.
След няколко минути той вече е свързал екипа на bTV с негов приятел - Тихомир Ботев. „Овчарче, с него преди играхме. Ало, добър вечер... Едни момченца се вълнуват за 100 гласа. Ако имаш гласни, такива... подробности. Ама български”, казва той по телефона.
„Пиши, брат. Има повече от 100, аз нарочно казвам „100”. Той е българче. Ние сме работили някога с него. Той работи с българите, аз - с циганите. Питаш го за овците, аз съм ти дал номера за овци”, предупреждава Асен.
Цената върви по 50 лв., по думите му. „Он да ти дава 40, 10 да оставиш за него. Даваш списъка, той си пише първо и трето име. Елементарна простотия. Виждаш му физиономията, лична карта... Не, не, няма да ви извози. После ще ни трепят нас. Нали се сещаш?”, уверява дилърът на гласове. „Сещам се, мен са ме викали, слагали са ми пистолет...”, признава той.
След около час екипът под прикритие има среща и с Тихомир в компанията на още изборни дилъри от съседни села. Тихомир обърква репортера Росен Цветков с човек, с когото търгувал на предишни избори.
„Аз с теб съм работил. Преди години. Дали беше за НДСВ-то? За българи мога да гарантирам. За ромите - имам доста хора, но не искам да му се меша на Асенчо. Ако той каже... Много е важно цената да се каже на хората. Ти си глава на семейството – имаш 5 човека. Даваш му на тоя и аз го виждам, че вади семейството. Има си човек вътре. То става на бърже. От толкова до толкова часа там да сте минали. Имам си хора – дали е синът ми, дали трети, пети. Не трябва да е по-малко от 30-40. 30 се дава на всеки. На свои хора са давали и 50. В нашия район това върви.
Трябва отсега да им казвам, да им набивам номерчето в главата. Хората чакат. И само ме питат. Защото аз няма избори да не съм. Откакто демокрация е станала, все ровя. Я живеем от сурвакане и от избори. За 100 ти гарантирам. Няма проблем. Ако искаш и на Стефан да му звънкам”, предлага той.
На следващия ден ни очаква изненада – препоръчания Стефан се оказва всъщност бивш кандидат-кмет на Бутан. Замесен в скандал с недействителни бюлетини на местните избори през 2011 г. Тогава губи вота с няколко гласа, въпреки солидната преднина в ромската махала на селото.
„Вариантът е един – само срещу някакви пари. Има уговорени, има и такива, които не са. Сега ДПС влезна активно. Снощи даваха. Беше опашка. 50 на калпак. Бареков – в момента работят. Тръгнаха от 30, вдигнаха на 40. Като видяха ДПС-то, вдигнаха на 50”, разказва Стефан и посочва, че гарантира 1200 гласа. „Аз отказах на Първанова, отказах на Бареков. Не ми се работи с тях, разбираш ли? Ей сега вънка ще се разберем, да видим кой какво има, що има и това е”, уверява той.
Секунди по-късно екипът се разкрива и информира присъстващите, че са заснети със скрита камера.
„Не. Не мога да те разбера”, казва този път дилърът Асен. На репликата, че това е престъпление, Стефан отговаря: „Знам и затова не се занимавам с тези работи. Не си измисляйте.”
„Показах ли ви папка? Вие сте в грешка. Винаги съм казвал истината”, продължава той и смачква подписката, която по-рано е предоставил. „Кълна ви се. Вярващ човек съм. Никога не съм давал и не съм вземал пари за избори”, допълва той.
Стефан носи рекламна торбичка на „България без цензура”. „Това е подарък от тяхната среща, едни сапунчета за „чисти ръце”, обяснява той.
„Нищо не съм ти разказвал. Даже за пръв път те виждам. Дразниш ме сега. Моля те отивай си, откъдето си дошъл. Заври си ги отзад тия записи. Айде бягай. Никой не ме командва”, заявява Асен.
Само на няколко километра от Бутан, в Козлодуй, работници във фирми – подизпълнители на АЕЦ „Козлодуй”, твърдят, че няма да гласуват по своя воля. Една от тях, по думите им, била „Атоменергоремонт”, свързвана доскоро с енергийния предприемач Христо Ковачки. Този мъж, който работи в нея, моли да скрием самоличността му, за да не бъде уволнен.
„Даде ни се списък, на който да напишем трима човека, които ще гласуват за БСП. Не се казва точно какви имена, защо, откъде... Ние ги подсигуряваме като работници на фирмата... Гаранцията е страхът - другото е тото”, разкрива той.
От „Атоменергоремонт” отрекоха тези твърдения и отказаха интервю. От ръководството на АЕЦ „Козлодуй”, които работят с фирмата, обясниха, че от тяхна страна никога не е оказван натиск – нито с инструкции, нито с бонуси към заплатата, за да се гласува за определена партия.
„Не мога да кажа има ли фирма, чието ръководство действа така с персонала си. След като няма доказателства, аз не мога да говоря. Аз, когато съм бил ръководител, не съм допускал да се говори за политика в рамките на централата. Който иска да се занимава с политика, в града, по кафета, по митинги. В централата, като влезе, той е специалист, той не е от никоя партия, той работи, за да работят добре блоковете”, коментира пред bTV Иван Генов, член на Съвета на директорите и изпълнителен директор на АЕЦ „Козлодуй”.
А в Бутан - след появата на екипа на bTV, полицията започна проверки. Как е гласувано в тази част на България, ще покажат резултатите, но усещането, че важността на изборите е била неразбрана, остава.