Новата Европейска комисия с председател люксембургеца Жан-Клод Юнкер беше одобрена от Европейския парламент и ще встъпи в длъжност от 1 ноември, предаде Франс прес.

Екипът на Юнкер получи 423 гласа от консерваторите от ЕНП, социалистите и либералите, които сформираха голяма коалиция в рамките на парламента. 209 евродепутати гласуваха против, а 67 се въздържаха.

В речта си пред Европейския парламент преди гласуването Юнкер обеща да представи голям пакет от инвестиции за растеж на стойност 300 милиарда евро до Коледа, но също така заяви, че ще приложи бюджетните правила.

"За тези, които мислят, че прекомерните икономии автоматично ще съживят растежа и ще създадат повече работни места, трябва да се откажете от тези идеи", призова той.

Юнкер каза още, че до края на мандата на Комисията през 2019 г. няма да бъдат приемани нови страни членки. "Не искам да лъжа хората и народите. Не трябва да създаваме впечатление сред страните кандидатки, че могат да станат членки в идните пет години. Няма да има нови членки през този мандат, това е невъзможно", заяви Юнкер.

Сред своите приоритети Юнкер посочи и приемането на нови директиви за създаване на единен пазар за дигиталните услуги, нов енергиен съюз на ЕС с амбицията за превръщането му в "номер едно в света" в областта на възобновяемите енергийни източници и нов съюз на капиталовите пазари с всички страни членки на ЕС, който да стане факт до 2019 г. и да даде на компаниите, най-вече на малките, по-големи възможности да заемат пари, без да се обръщат към банки.

Юнкер каза още, че ЕС трябва да направи повече за справянето с проблеми като епидемията от ебола в Западна Африка, заплахата от групировката "Ислямска държава" в Ирак и Сирия и вълната от имигранти от Средиземно море.

"Реагирахме едва, когато проблемът с ебола дойде до границите на ЕС. Трябваше да действаме много по-рано", заяви Юнкер. Той обаче не спомена кризата в Украйна, която увеличи напрежението с Русия.

Комплектоването на комисията беше затруднено заради противоречията между левицата и десницата в ЕП. Ако депутатите утвърдят състава, комисията ще влезе в длъжност от 1 ноември с мандат от пет години.

Българският представител в новата ЕК ще бъде Кристалина Георгиева. В новия си мандат тя ще е един от седемте заместник-председатели, като ще отговаря за бюджета и човешките ресурси. Тя ще следи за изразходването на 140 милиарда евро годишен бюджет, както и за дейността на Европейската служба за борба с измамите.

Дневният ред на ЕП предвижда днес да бъдат обсъдени и въпроси, свързани с терористичната групировка "Ислямска държава", сред които проблема с джихадисти, които имат европейски документи за самоличност.

  • Кристалина Георгиева с големи шансове за важен пост в бъдещата ЕК
  • Кандидат-еврокомисарят Вигенин "зачеркна" шансовете на К.Георгиева
  • Премиерът подкрепи Кристалина Георгиева за първи дипломат на ЕС
  • Официално: Бареков с двете най-скъпи БГ места в европарламента
  • Бареков и Станишев се събраха в ЕП
  • Искра Михайлова кандидат за шеф на Комисията по регионално развитие в ЕП
  • Колко и какви депутати даде България на ЕП?
  • Станишев с втори фалстарт по пътя към ЕП (ОБНОВЕНА)
  • Станишев дезертира в ЕП (ОБНОВЕНА)
  • И леви европейски лидери подкрепиха Юнкер за ЕК