Съдът отхвърли безпрецедентната жалба срещу бъдещия арест на Цветан Василев. Така заседанието на магистратите завърши без реален резултат за издирвания от Интерпол банкер.
В жалбата си адвокатът на Василев настояваше съдът да мотивира постановление, с което да отмени искането за 72-часово задържане на Цветан Василев преди изобщо да е арестуван.
Ако мажоритарният собственик на закъсалата КТБ бъде открит, ще трябва да бъде арестуван за 72 часа преди прокуратурата да поиска постоянното му задържане.
Съдът обаче отказа да се произнася по жалбата и я отхвърли като недопустима, тъй като към момента Цветан Василев не е лишено от свобода лице и тя е преждевременна.
С нерви и изрази, като: "Съдът не е Светият Синод или Ватикана, за да раздава индулгенции", започна заседанието по мярката на Цветан Василев. Обвинението и защитата се опитаха да обяснят на съда кой колко пъти е ходил на лекции и по-добре познава законите в страната.
Само за 10 минути съдебният състав реши, че жалбата е недопустима, защото Василев никога не е бил арестуван. Той от месеци е извън страната и е издирван от Интерпол. А, мярката му може да се обжалва само ако е бил задържан.
„ Явно г-н Цветан Василев иска да получи индулгенция от съда за бъдещо преследване. Ред такъв в българското законодателство съдът да раздава индулгенции няма”, обясни прокурорът от Софийска градска прокуратура Иван Гешев.
„Явно г-н Цветан Василев има чувство за някаква особена екстериториалност, това го повторих вътре, явно той смята, че относно него законите не важат. Иска да договори мярка за неотклонение, такава процедура в България няма”, допълни той.
Според адвоката на Цветан Василев Константин Симеонов не е задължително лицето да е хванато на границата на страната, за да може да обжалва постановлението на прокурора. „В конкретния случай достатъчно е да се знае че има такова постановление и то да бъде обжалвано. това е мярка за процесуална принуда”, обясни той.
В съда стана ясно, че веднага след затварянето на КТБ, Цветан Василев е потърсил от обвинението защита, защото се страхувал за живота си. Той е изпращал имейли още през юли, че се лекува в болница във Виена, с адреса на болницата, стана ясно още в съда. Никой от прокуратурата тогава не го е потърсил.
Няма официална информация за местонахождението на Цветан Василев, който се издирва от българските власти от края на юли. По данни на адвоката му Константин Симеонов банкерът се намира в Сърбия.
Преди ден сръбски медии съобщиха, че Василев най-вероятно се укрива в Парачин, където притежава най-голямата фабрика за стъкло на Балканите - "Сръбска фабрика за стъкло".
Сръбският вътрешен министър Небойша Стефанович обаче заяви, че няма информация Василев да се укрива в съседната държава. По думите му никой не му е поставял подобно питане. "Но ако има международна заповед за издирване, МВР има задължение да сътрудничи", казва още министъра, цитиран от сръбски медии.
В Сърбия европейската заповед за арест не важи и Василев предприеме завръщане в България ще бъде задържан на границата. Поради тази причина банкерът иска предварително да промени мярката си за неотклонение, за да не се налага да стои в ареста, докато бъде изправен пред съд.
Прокуратурата вече на няколко пъти разясни чрез прессъобщения, че не може да издирва Василев и че ако сръбските власти го задържат, връщането му в България ще зависи от съда в Сърбия. За да се стигне до този момент, съседната държава трябва да информира българските власти, че са локализирали или арестували Василев. Тогава оттук ще бъдат изпратени необходимите документи и процедурата ще започне.
Междувременно служебният премиер Георги Близнашки призова Цветан Василев да се върне в България и да сътрудничи на разследването, като акцентира че България е правова и цивилизована държава и смъртното наказание е отменено.